Yo‘l qurilishi bo‘yicha tanlovda to‘rtta Xitoy kompaniyasi, jumladan, China State Construction Engineering Corporation, China Road and Bridge Corporation va China Railway 20th Bureau Group ishtirok etdi. Tanlov yakunlariga ko‘ra, China Railway Group tarkibiga kiruvchi va xalqaro infratuzilma loyihalariga ixtisoslashgan COVEC g‘olib deb topildi.
Kompaniya vakillari qurilishda zamonaviy texnologiyalar, xavfsizlik standartlari va ekologik yechimlar qo‘llanilishini ma’lum qildi. Toshkent — Samarqand yangi pullik avtomagistrali mamlakatning eng yirik transport loyihalaridan biriga aylanadi. Qurilish qiymati taxminan 2,2 milliard dollarga baholanmoqda. Yo‘l tashish tezligini oshirishi, logistikani yaxshilashi va O‘zbekistonning yirik shaharlari o‘rtasidagi transport aloqasini mustahkamlashi kutilmoqda.

Подрядчиком строительства новой платной автомагистрали Ташкент — Самарканд выбрана китайская компания China Overseas Engineering Construction (COVEC). Официальное объявление прозвучало 22 июля во время церемонии начала реализации проекта.
В конкурсе на строительство трассы участвовали четыре китайские компании, включая China State Construction Engineering Corporation, China Road and Bridge Corporation и China Railway 20th Bureau Group. По итогам отбора победителем стала COVEC, входящая в состав China Railway Group и специализирующаяся на международных инфраструктурных проектах.
Представители компании заявили, что при строительстве будут применяться современные технологии, стандарты безопасности и экологические решения. Новая платная автомагистраль Ташкент — Самарканд станет одним из крупнейших транспортных проектов страны. Стоимость строительства оценивается примерно в 2,2 млрд долларов. Ожидается, что трасса повысит скорость перевозок, улучшит логистику и усилит транспортную связь между крупнейшими городами Узбекистана.