O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev to‘qqizta innovatsion loyihani ishga tushirdi va Nurafshonda Kelajak texnologiyalari markazi qurilishiga start berdi. Yangi majmua sun'iy intellekt, kiberxavfsizlik, robototexnika va raqamli texnologiyalar sohasida mutaxassislar tayyorlash uchun tashkil etilgan Cyber University davlat universiteti atrofidagi yirik raqamli ekotizimning bir qismiga aylanadi.
Kelajak texnologiyalari markazi 36 gektar maydonda joylashadi, loyihaga kiritiladigan investitsiyalar hajmi taxminan 500 million dollarga baholanmoqda. Uning tarkibiga ilmiy laboratoriyalar, sun'iy intellekt ma'lumotlar markazi, muhandislik klasteri, himoyalangan kompyuterlar, ma'lumotlarni uzatish uskunalari ishlab chiqish maydonchalari, shuningdek, uchuvchisiz uchish apparatlari va robototexnika tizimlarini sinovdan o‘tkazish poligonlari kiradi.
Shu bilan birga, Rossiya, Xitoy va Germaniya kompaniyalari ishtirokida umumiy qiymati 465 million dollarlik to‘qqizta yangi loyiha taqdim etildi. Hukumat hisob-kitoblariga ko‘ra, ular qariyb 5 mingta ish o‘rni yaratadi, yana shuncha ish o‘rni texnologiya markazining rivojlanishi tufayli paydo bo‘ladi. O‘zbekistonda yangi klaster startaplar, raqamli iqtisodiyot va IT-xizmatlar eksportini tezlashtirishiga umid qilinmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев запустил девять инновационных проектов и дал старт строительству Центра технологий будущего в Нурафшане. Новый комплекс станет частью крупной цифровой экосистемы вокруг государственного университета Cyber University, созданного для подготовки специалистов в области искусственного интеллекта, кибербезопасности, робототехники и цифровых технологий.
Центр технологий будущего разместится на территории площадью 36 гектаров, а объём инвестиций в проект оценивается примерно в 500 млн долларов. В его состав войдут научные лаборатории, дата-центр искусственного интеллекта, инженерный кластер, площадки для разработки защищённых компьютеров, оборудования передачи данных, а также полигоны для испытаний беспилотников и робототехнических систем.
Одновременно были представлены девять новых проектов общей стоимостью 465 млн долларов с участием компаний из России, Китая и Германии. По оценкам властей, они создадут около 5 тыс. рабочих мест, а ещё столько же появится благодаря развитию самого технологического центра. В Узбекистане рассчитывают, что новый кластер ускорит развитие стартапов, цифровой экономики и экспорт IT-услуг.