O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi fuqarolarga bir qator davlat xizmatlarini olishda elektron rozilikni rasmiylashtirish imkonini beruvchi “E-Rozilik” platformasini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Tegishli qonun loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan bo‘lib, tizimni 2026-yil 1-avgustdan ishga tushirish rejalashtirilgan.
Yangi platforma orqali foydalanuvchilar “Pasport-viza” avtomatlashtirilgan tizimi bilan integratsiyalashgan Face ID yoki MyID texnologiyalari yordamida masofaviy identifikatsiyadan o‘tishlari mumkin bo‘ladi. Elektron rozilik voyaga yetmaganlar uchun xorijga chiqish biometrik pasportlarini, 15 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan fuqarolarning mustaqil ravishda xorijga chiqishini, 16 yoshgacha bo‘lgan shaxslar uchun ID-kartalarni olishda, yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishda va boshqa migratsiya tartib-qoidalarida qo‘llaniladi.
“E-Rozilik” orqali rasmiylashtirilgan rozilik qog‘oz hujjat bilan bir xil yuridik kuchga ega bo‘ladi. Mobil ilova orqali xizmatdan foydalanish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 50% miqdorida yig‘im, migratsiya bo‘linmalariga murojaat qilganda esa 30% miqdorida yig‘im undiriladi. Rozilikni xizmat yakunlangunga qadar bekor qilish mumkin, ammo to‘langan yig‘im qaytarilmaydi. Elektron ruxsatnomani amal qilish muddati bir oygacha bo‘ladi.

МВД Узбекистана запустит цифровое согласие: важные документы можно будет оформлять онлайн
Новая платформа позволит удалённо подтверждать личность и получать согласия для миграционных и персонализационных услуг без посещения госучреждений
Министерство внутренних дел Узбекистана планирует запустить платформу «E-Rozilik», которая позволит гражданам оформлять электронные согласия при получении ряда государственных услуг. Соответствующий законопроект вынесен на общественное обсуждение, а запуск системы запланирован с 1 августа 2026 года.
Через новую платформу пользователи смогут проходить удалённую идентификацию с помощью технологий Face ID или MyID, интегрированных с автоматизированной системой «Pasport-viza». Электронное согласие будет использоваться при оформлении заграничных биометрических паспортов для несовершеннолетних, самостоятельного выезда за границу граждан в возрасте от 15 до 18 лет, получении ID-карт для лиц младше 16 лет, регистрации по месту жительства и других миграционных процедур.
Оформленное через «E-Rozilik» согласие будет иметь такую же юридическую силу, как бумажный документ. За использование сервиса через мобильное приложение предусмотрен сбор в размере 50% базовой расчётной величины, а при обращении в подразделения миграции — 30%. Согласие можно будет отозвать до завершения услуги, но уплаченный сбор не возвращается. Срок действия электронного разрешения составит до одного месяца.