2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonda o‘rtacha oylik nominal hisoblangan ish haqi 7,09 million so‘mga yetdi. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 18,4% ga oshgan va beshinchi yil ketma-ket o‘sishda davom etmoqda.
Eng yuqori ish haqi Toshkent shahrida qayd etilgan – o‘rtacha 12,01 million so‘m. Ikkinchi o‘rinni Navoiy viloyati 8,72 million so‘m ko‘rsatkich bilan, uchinchi o‘rinni Toshkent viloyati 6,67 million so‘m bilan egalladi. Eng past ish haqi Qashqadaryo viloyatida – 4,86 million so‘m. Shunday qilib, eng yuqori maosh oladigan va eng kam maosh oladigan hududlar o‘rtasidagi farq 2,5 barobardan oshadi.
Sohalar bo‘yicha bank, sug‘urta va kredit-vositachilik sohalari yetakchilik qilmoqda, bu yerda o‘rtacha ish haqi 19,1 million so‘mni tashkil etadi. Ikkinchi o‘rinda axborot texnologiyalari va aloqa 17,4 million so‘m ko‘rsatkich bilan, keyin esa transport va saqlash – 11,07 million so‘m. Sanoatda o‘rtacha ish haqi 8,26 million so‘m, savdoda – 7,65 million so‘m, qurilishda esa – 7,02 million so‘m. Eng past ko‘rsatkichlar sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlarda – 4,44 million so‘m, shuningdek, ta’lim sohasida – 4,97 million so‘m bo‘lib qolmoqda.

Среднемесячная номинальная начисленная заработная плата в Узбекистане по итогам января–июня 2026 года достигла 7,09 млн сумов. По данным Национального комитета по статистике, показатель увеличился на 18,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и продолжает расти уже пятый год подряд.
Самые высокие зарплаты зафиксированы в Ташкенте — в среднем 12,01 млн сумов в месяц. Второе место заняла Навоийская область с показателем 8,72 млн сумов, третье — Ташкентская область с 6,67 млн сумов. Самый низкий уровень оплаты труда оказался в Кашкадарьинской области — 4,86 млн сумов. Таким образом, разница между самым высокооплачиваемым и самым низкооплачиваемым регионами превышает 2,5 раза.
По отраслям лидируют банковская, страховая и кредитно-посредническая сферы, где средняя зарплата составляет 19,1 млн сумов. На втором месте находятся информационные технологии и связь с показателем 17,4 млн сумов, далее идут перевозки и хранение — 11,07 млн сумов. В промышленности средняя зарплата составляет 8,26 млн сумов, в торговле — 7,65 млн сумов, а в строительстве — 7,02 млн сумов. Самые низкие показатели остаются в здравоохранении и социальных услугах — 4,44 млн сумов, а также в сфере образования — 4,97 млн сумов.