Yangi Andijonda 300 million dollarlik yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan bo‘lib, u zamonaviy park, akvapark va turar-joy majmuasi qurilishini o‘z ichiga oladi. Tegishli shartnomani Sanderson City kompaniyasi va Janubiy Koreyaning U&K Global kompaniyasi imzoladi.
Loyihaning birinchi bosqichiga 45 million dollar sarmoya kiritiladi. Yangi Andijonda dam olish zonalari bo‘lgan park va turli yoshdagi tashrif buyuruvchilarga mo‘ljallangan suv attraksionlari bo‘lgan akvapark paydo bo‘ladi. Ob'ektlarni foydalanishga topshirish 2028-yil 21-martga – Navro‘z bayramiga rejalashtirilgan.
Yangi majmua Andijon viloyatining turistik jozibadorligini oshirishi, tashrif buyuruvchilar oqimini ko‘paytirishi va xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirishga qo‘shimcha turtki berishi kutilmoqda.
Ikkinchi bosqich umumiy maydoni qariyb 750 ming kvadrat metr bo‘lgan zamonaviy turar-joy majmuasini qurishni nazarda tutadi. Loyihada zarur infratuzilma, zamonaviy xavfsizlik standartlari va qulay shahar muhiti ko‘zda tutilgan.
Tashabbusning amalga oshirilishi qurilish sanoatini rivojlantirishga, yangi investitsiyalarni jalb qilishga va mintaqada ish o‘rinlari yaratishga yordam berishi kerak.

В Новом Андижане планируется реализация крупного инвестиционного проекта стоимостью $300 млн, который включает строительство современного парка, аквапарка и жилого комплекса. Соответствующее соглашение подписали компания Sanderson City и южнокорейская U&K Global.
На первом этапе проекта будет вложено $45 млн. В Новом Андижане появится парк с зонами отдыха и аквапарк с водными аттракционами, рассчитанный на посетителей разных возрастных групп. Ввод объектов в эксплуатацию запланирован к 21 марта 2028 года — к празднованию Навруза.
Ожидается, что новый комплекс повысит туристическую привлекательность Андижанской области, увеличит поток посетителей и даст дополнительный импульс развитию сферы услуг.
Второй этап предусматривает строительство современного жилого комплекса общей площадью около 750 тыс. кв. м. В проекте предусмотрены необходимая инфраструктура, современные стандарты безопасности и комфортная городская среда.
Реализация инициативы должна способствовать развитию строительной отрасли, привлечению новых инвестиций и созданию рабочих мест в регионе.