Uzbekistan va Afghanistan ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini $5 mlrd.gacha oshirish yo'llarini muhokama qildilar. Muzokaralar Kobulda Uzbekistan Bosh vaziri o'rinbosari Jamshid Xodjayev, Hirot viloyati gubernatori Nur Ahmad Islamjar va ikki mamlakat savdo-investitsiya palatalari vakillari ishtirokida bo'lib o'tdi.
Uchrashuvning asosiy mavzularidan biri savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish bo'ldi. Ishtirokchilar 14 ta Afghanistan eksport tovarlari uchun preferensial tariflarni taqdim etish, shuningdek, Uzbekistan'dan Afghanistan'ga mahsulotlarni temir yo'l orqali tashish uchun maxsus chegirmalarni joriy etish imkoniyatini ko'rib chiqdilar.
Muzokaralarda ikki mamlakat davlat organlari, biznes va xususiy sektor vakillari, jumladan, savdo palatalari rahbarlari, Uzbekistan transport, tog'-kon sanoati va neft sanoati vazirlari ishtirok etdilar.
Hirot Savdo-sanoat palatasi raisi Mohammad Yunus Qazizoda mintaqaning qo'shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun yuqori salohiyatga ega ekanligini ta'kidladi va tadbirkorlar o'rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga ko'maklashishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar savdo hajmini yanada oshirish, investitsiyalarni jalb qilish va Uzbekistan bilan Afghanistan o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun muntazam muloqotning muhimligini ta'kidladilar.

Uzbekistan and Afghanistan Aim to Increase Trade Turnover to $5 Billion
The parties discussed trade expansion, preferential tariffs for Afghan exports, and reduced railway transportation costs
Uzbekistan and Afghanistan discussed ways to increase bilateral trade turnover to $5 billion. The negotiations took place in Kabul with the participation of Uzbekistan's Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev, Herat Province Governor Nur Ahmad Islamjar, and representatives of the trade and investment chambers of both countries.
One of the main topics of the meeting was the expansion of trade and economic cooperation. Participants considered the possibility of providing preferential tariffs for 14 Afghan export goods, as well as introducing special discounts on railway transportation of products from Uzbekistan to Afghanistan.
The negotiations were attended by representatives of government agencies, businesses, and the private sector of both countries, including heads of chambers of commerce, ministers of transport, mining, and oil industries of Uzbekistan.
Mohammad Yunus Kazizada, Chairman of the Herat Chamber of Commerce and Industry, noted the high potential of the region for implementing joint investment projects and expressed readiness to facilitate the development of contacts between entrepreneurs.
The parties emphasized the importance of regular dialogue for further growth of trade, attracting investments, and strengthening economic ties between Uzbekistan and Afghanistan.