Uzbekistan va Afghanistan ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini $5 mlrd.gacha oshirish yo'llarini muhokama qildilar. Muzokaralar Kobulda Uzbekistan Bosh vaziri o'rinbosari Jamshid Xodjayev, Hirot viloyati gubernatori Nur Ahmad Islamjar va ikki mamlakat savdo-investitsiya palatalari vakillari ishtirokida bo'lib o'tdi.
Uchrashuvning asosiy mavzularidan biri savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish bo'ldi. Ishtirokchilar 14 ta Afghanistan eksport tovarlari uchun preferensial tariflarni taqdim etish, shuningdek, Uzbekistan'dan Afghanistan'ga mahsulotlarni temir yo'l orqali tashish uchun maxsus chegirmalarni joriy etish imkoniyatini ko'rib chiqdilar.
Muzokaralarda ikki mamlakat davlat organlari, biznes va xususiy sektor vakillari, jumladan, savdo palatalari rahbarlari, Uzbekistan transport, tog'-kon sanoati va neft sanoati vazirlari ishtirok etdilar.
Hirot Savdo-sanoat palatasi raisi Mohammad Yunus Qazizoda mintaqaning qo'shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun yuqori salohiyatga ega ekanligini ta'kidladi va tadbirkorlar o'rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga ko'maklashishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar savdo hajmini yanada oshirish, investitsiyalarni jalb qilish va Uzbekistan bilan Afghanistan o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun muntazam muloqotning muhimligini ta'kidladilar.

Узбекистан и Афганистан намерены увеличить товарооборот до $5 млрд
Стороны обсудили расширение торговли, льготные тарифы для афганского экспорта и снижение стоимости железнодорожных перевозок
Узбекистан и Афганистан обсудили пути увеличения двустороннего товарооборота до $5 млрд. Переговоры состоялись в Кабуле с участием заместителя премьер-министра Узбекистана Джамшида Ходжаева, губернатора провинции Герат Нур Ахмада Исламджара и представителей торгово-инвестиционных палат двух стран.
Одной из главных тем встречи стало расширение торгово-экономического сотрудничества. Участники рассмотрели возможность предоставления преференциальных тарифов на 14 афганских экспортных товаров, а также введения специальных скидок на железнодорожные перевозки продукции из Узбекистана в Афганистан.
В переговорах приняли участие представители государственных органов, бизнеса и частного сектора обеих стран, включая руководителей торговых палат, министров транспорта, горнодобывающей промышленности и нефтяной отрасли Узбекистана.
Председатель Торгово-промышленной палаты Герата Мохаммад Юнус Казизада отметил высокий потенциал региона для реализации совместных инвестиционных проектов и заявил о готовности содействовать развитию контактов между предпринимателями.
Стороны подчеркнули важность регулярного диалога для дальнейшего роста торговли, привлечения инвестиций и укрепления экономических связей между Узбекистаном и Афганистаном.