"GEROFARM" kompaniyasi O'zbekistonda semizlik va 2-toifa qandli diabetni davolash uchun mo'ljallangan Sejaro (tirzepatid) preparatining ro'yxatdan o'tkazilganini ma'lum qildi. Ro'yxatdan o'tkazish guvohnomasini olish preparatni mamlakat bozoriga olib kirish va bemorlarning zamonaviy terapiyaga kirish imkoniyatlarini kengaytirish imkonini beradi. Ishlab chiqaruvchi preparat Eli Lilly kompaniyasining original Mounjaro preparatiga bioekvivalent ekanligini ta'kidlaydi, bu preparat 2025 yilda dunyodagi eng ko'p sotiladigan dori vositasiga aylangan.
Tirzepatid inkretin gormonlarining ikkita retseptoriga bir vaqtda ta'sir ko'rsatib, ishtahani kamaytirishga, yuqori kaloriyali ovqatlarga bo'lgan ishtiyoqni pasaytirishga va tana vaznini kamaytirishga yordam beradi. Xalqaro klinik tadqiqotlar ma'lumotlariga ko'ra, qandli diabeti bo'lmagan bemorlarda preparatni qo'llash 72 hafta ichida tana vaznini 22,5% gacha kamaytirishga imkon bergan, bel atrofi esa o'rtacha 14,6 sm ga qisqargan. Mutaxassislar tirzepatidning yurak-qon tomir kasalliklari va diabet rivojlanish xavfi bilan bog'liq bo'lgan visseral yog' miqdorini kamaytirish qobiliyatiga alohida e'tibor berishadi.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti va O'zbekiston sog'liqni saqlash organlari ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatdagi kattalar aholisining qariyb 64 foizi ortiqcha vaznga ega, har beshinchi aholi esa semizlikdan aziyat chekadi. Sejaro® teri ostiga yuborish uchun shprits-ruchkalar shaklida oltita dozada – 2,5 mg dan 15 mg gacha ishlab chiqariladi. Preparat haftada bir marta qo'llaniladi va faqat shifokor retsepti bo'yicha beriladi.

В Узбекистане зарегистрировали аналог самого продаваемого препарата в мире для похудения
Компания «ГЕРОФАРМ» сообщила о регистрации в Узбекистане препарата Sejaro (тирзепатид), предназначенного для лечения ожирения и сахарного диабета 2-го типа. Получение регистрационного удостоверения открывает возможность для вывода препарата на рынок страны и расширения доступа пациентов к современной терапии. Производитель заявляет, что препарат биоэквивалентен оригинальному Mounjaro компании Eli Lilly, который в 2025 году стал самым продаваемым лекарственным средством в мире.
Тирзепатид воздействует сразу на два рецептора инкретиновых гормонов, помогая снижать аппетит, уменьшать тягу к высококалорийной пище и способствуя снижению массы тела. Согласно данным международных клинических исследований, у пациентов без сахарного диабета применение препарата позволило добиться уменьшения массы тела до 22,5% за 72 недели, а окружность талии в среднем сократилась на 14,6 см. Особое внимание специалисты уделяют способности тирзепатида уменьшать объем висцерального жира, который связан с повышенным риском развития сердечно-сосудистых заболеваний и диабета.
По данным Всемирной организации здравоохранения и органов здравоохранения Узбекистана, около 64% взрослого населения страны имеют избыточную массу тела, а ожирением страдает примерно каждый пятый житель. Sejaro® будет выпускаться в виде шприц-ручек для подкожного введения в шести дозировках — от 2,5 до 15 мг. Препарат применяется один раз в неделю и отпускается только по рецепту врача.