"GEROFARM" kompaniyasi O'zbekistonda semizlik va 2-toifa qandli diabetni davolash uchun mo'ljallangan Sejaro (tirzepatid) preparatining ro'yxatdan o'tkazilganini ma'lum qildi. Ro'yxatdan o'tkazish guvohnomasini olish preparatni mamlakat bozoriga olib kirish va bemorlarning zamonaviy terapiyaga kirish imkoniyatlarini kengaytirish imkonini beradi. Ishlab chiqaruvchi preparat Eli Lilly kompaniyasining original Mounjaro preparatiga bioekvivalent ekanligini ta'kidlaydi, bu preparat 2025 yilda dunyodagi eng ko'p sotiladigan dori vositasiga aylangan.
Tirzepatid inkretin gormonlarining ikkita retseptoriga bir vaqtda ta'sir ko'rsatib, ishtahani kamaytirishga, yuqori kaloriyali ovqatlarga bo'lgan ishtiyoqni pasaytirishga va tana vaznini kamaytirishga yordam beradi. Xalqaro klinik tadqiqotlar ma'lumotlariga ko'ra, qandli diabeti bo'lmagan bemorlarda preparatni qo'llash 72 hafta ichida tana vaznini 22,5% gacha kamaytirishga imkon bergan, bel atrofi esa o'rtacha 14,6 sm ga qisqargan. Mutaxassislar tirzepatidning yurak-qon tomir kasalliklari va diabet rivojlanish xavfi bilan bog'liq bo'lgan visseral yog' miqdorini kamaytirish qobiliyatiga alohida e'tibor berishadi.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti va O'zbekiston sog'liqni saqlash organlari ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatdagi kattalar aholisining qariyb 64 foizi ortiqcha vaznga ega, har beshinchi aholi esa semizlikdan aziyat chekadi. Sejaro® teri ostiga yuborish uchun shprits-ruchkalar shaklida oltita dozada – 2,5 mg dan 15 mg gacha ishlab chiqariladi. Preparat haftada bir marta qo'llaniladi va faqat shifokor retsepti bo'yicha beriladi.

An analogue of the world's best-selling weight loss drug registered in Uzbekistan
GEROPHARM announced the registration in Uzbekistan of Sejaro (tirzepatide), a drug intended for the treatment of obesity and type 2 diabetes mellitus. Obtaining a registration certificate opens up the possibility for the drug to enter the country's market and expand patient access to modern therapy. The manufacturer states that the drug is bioequivalent to the original Mounjaro by Eli Lilly, which became the world's best-selling drug in 2025.
Tirzepatide acts on two incretin hormone receptors at once, helping to reduce appetite, decrease cravings for high-calorie foods, and promote weight loss. According to international clinical trial data, in patients without diabetes, the use of the drug led to a reduction in body weight of up to 22.5% over 72 weeks, and waist circumference decreased by an average of 14.6 cm. Specialists pay particular attention to tirzepatide's ability to reduce visceral fat, which is associated with an increased risk of cardiovascular diseases and diabetes.
According to the World Health Organization and the health authorities of Uzbekistan, about 64% of the adult population of the country is overweight, and approximately one in five residents suffers from obesity. Sejaro® will be available in pre-filled pens for subcutaneous injection in six dosages – from 2.5 to 15 mg. The drug is administered once a week and is available only by prescription.