Hindistonning Adani Group kompaniyasi O‘zbekistonda yangi gidroelektr stansiyalari va gidroakkumulyatsiyalovchi elektr stansiyalarini qurishga sarmoya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Muzokaralar Ahmadobod shahrida korporatsiya rahbariyati va O‘zbekiston delegatsiyasi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov boshchiligida bo‘lib o‘tdi.
Adani Group asoschisi Gautam Adani O‘zbekistonda gidroenergetika sohasida olib borilayotgan islohotlarni va sohaning xorijiy investorlar uchun jozibadorligini ta’kidladi. Tomonlar zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, yangi energetika ob’ektlarini qurish va qo‘shma investitsiya loyihalarini ishga tushirish masalalarini muhokama qildilar.
GES va GAESlarga alohida e’tibor qaratildi. Adanining so‘zlariga ko‘ra, korporatsiya bunday loyihalarda ishtirok etishdan manfaatdor. Gidroenergetika O‘zbekistonning “yashil” energetikasini rivojlantirish, energetika tizimining barqarorligini oshirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan yanada samarali foydalanishning muhim qismi sifatida ko‘rib chiqilmoqda.

Индийская Adani Group рассматривает возможность инвестиций в строительство новых гидроэлектростанций и гидроаккумулирующих электростанций в Узбекистане. Переговоры прошли в Ахмадабаде между руководством корпорации и делегацией Узбекистана во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым.
Основатель Adani Group Гаутам Адани отметил проводимые в Узбекистане реформы в гидроэнергетике и привлекательность отрасли для иностранных инвесторов. Стороны обсудили внедрение современных технологий, строительство новых энергетических объектов и запуск совместных инвестиционных проектов.
Особое внимание уделили ГЭС и ГАЭС. По словам Адани, корпорация заинтересована в участии в подобных проектах. Гидроэнергетика рассматривается как важная часть развития «зелёной» энергетики Узбекистана, повышения устойчивости энергосистемы и более эффективного использования возобновляемых источников энергии.
По итогам переговоров стороны договорились продолжить работу над механизмами сотрудничества, совместной подготовкой инвестиционных инициатив и их дальнейшей реализацией.