Uzbekistonda naqd pullar bilan operatsiyalarni o‘z ichiga olgan pul operatsiyalari summasi kamaytirildi, bunda mijozni tegishli tekshirish talab qilinmaydi. 9-avgustdan boshlab yangi chegara 175 million so‘mni tashkil etadi.
Ilgari qo‘shimcha tekshiruvsiz 500 bazaviy hisoblash miqdori – taxminan 206 million so‘m doirasida operatsiyalar o‘tkazish mumkin edi. Shunday qilib, chegara taxminan 31 million so‘mga kamaytirildi.
Yangi talab Uzbekistan Markaziy bankining may oyida qabul qilingan qarori bilan belgilangan. Regulator bozor ishtirokchilariga o‘zgarishlarga tayyorgarlik ko‘rish uchun uch oy muddat berdi.
Markaziy bank qat'iylashtirishni pul yuvishga qarshi kurashish bo‘yicha moliyaviy choralar ishlab chiqish guruhi (FATF) tavsiyalariga milliy qoidalarni moslashtirish zarurati bilan izohladi. Yangi chegara taxminan 15 ming dollarga teng.
Shunday qilib, endi kattaroq summali operatsiyalar mijozlarni identifikatsiya qilish va tekshirish tartib-qoidalariga ko‘proq tushadi. Qaror yirik pul mablag‘lari harakati ustidan nazoratni kuchaytirishi va Uzbekistan moliyaviy qoidalarini xalqaro talablarga yaqinlashtirishi kerak.

В Узбекистане снизили сумму денежных операций, включая операции с наличными, при которой не требуется надлежащая проверка клиента. С 9 августа новый лимит составляет 175 млн сумов.
Ранее без дополнительной проверки можно было проводить операции в пределах 500 базовых расчётных величин — около 206 млн сумов. Таким образом, порог снизили примерно на 31 млн сумов.
Новое требование установлено постановлением Центрального банка Узбекистана, принятым в мае. Регулятор предоставил участникам рынка три месяца на подготовку к изменениям.
В Центральном банке объяснили ужесточение необходимостью привести национальные правила в соответствие с рекомендациями Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (FATF). Новый порог соответствует сумме около $15 тыс.
Таким образом, операции на более крупные суммы теперь чаще будут попадать под процедуры идентификации и проверки клиентов. Решение должно усилить контроль за движением крупных денежных средств и приблизить финансовые правила Узбекистана к международным требованиям.