O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligida moliyaviy sektorni tartibga solishni yangilash, investorlar imkoniyatlarini kengaytirish va milliy bozorning xalqaro ishtirokchilar uchun jozibadorligini oshirishga qaratilgan yangi “Kapital bozori to‘g‘risida”gi qonun loyihasi taqdim etildi.
Agentlik vakillarining ma’lum qilishicha, hujjat O‘zbekiston Prezidentining farmon va qarorlarida belgilangan vazifalar doirasida ishlab chiqilgan. Asosiy maqsadlardan biri global depozitariylarni jalb qilish va fond bozorini xalqaro standartlarga muvofiq rivojlantirishdir.
So‘nggi yillarda mamlakat kapital bozori sezilarli darajada o‘sdi. Aksiyalar emissiyasi hajmi 2023 yildagi 189,7 trln so‘mdan 2026 yil 1 iyuliga kelib 269,4 trln so‘mga oshdi. Korporativ obligatsiyalar chiqarilishi shu davrda 1,06 trln so‘mdan 7 trln so‘mdan oshdi. Fond birjasidagi savdolar hajmi 2023–2025 yillarda qariyb olti barobar – 2,9 trln so‘mdan 17,6 trln so‘mga oshdi.
Yangi qonun loyihasi 16 bob va 123 moddadan iborat. Uni tayyorlashda YETTB, IFC, Osiyo taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki, BMTTD, IOSCO va AQSH Qimmatli qog‘ozlar komissiyasi kabi xalqaro tashkilotlar tajribasi inobatga olindi.
Asosiy yangiliklardan biri moliyaviy vositalar ro‘yxatining kengayishi bo‘ladi. O‘zbekistonda optsionlar, svoplar, fyucherslar, forvardlar va narx farqi bo‘yicha shartnomalardan foydalanishga ruxsat berish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, qoplangan obligatsiyalar, sekuritizatsiyalangan obligatsiyalar, “yashil” obligatsiyalar va islomiy moliyaviy vositalar – sukukni tartibga solish joriy etiladi.
Sukuk bozorini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgan. Qonun loyihasi bunday vositalarni chiqarish va muomalaga kiritish qoidalarini, shu jumladan islomiy moliyalashtirishning turli modellarini, shuningdek, investorlar huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini yaratishni nazarda tutadi.
Bundan tashqari, hujjat kapital bozori infratuzilmasini mustahkamlashni taklif qiladi: kustodial xizmatlarni va markaziy kontragent faoliyatini litsenziyalash, Markaziy depozitariy funksiyalarini kengaytirish va yangi o‘zini o‘zi tartibga solish institutlarini joriy etish.
Hukumat qonunning qabul qilinishi ko‘proq xorijiy institutsional investorlarni jalb qilish, kompaniyalarning moliyalashtirishga kirishini kengaytirish va moliyaviy bozorda aholi va biznes uchun yangi imkoniyatlar yaratish imkonini berishiga umid qilmoqda.

The National Agency of Prospective Projects of Uzbekistan presented a draft of the new law "On the Capital Market," which is intended to update financial sector regulation, expand investor opportunities, and increase the attractiveness of the national market for international participants.
According to agency representatives, the document was developed within the framework of tasks outlined in the decrees and resolutions of the President of Uzbekistan. One of the key goals is to attract global depositories and develop the stock market in accordance with international standards.
In recent years, the country's capital market has grown significantly. The volume of equity issuance increased from 189.7 trillion soums in 2023 to 269.4 trillion soums by July 1, 2026. Corporate bond issuance grew from 1.06 trillion to more than 7 trillion soums over the same period. The volume of trading on the stock exchange for 2023–2025 increased almost sixfold – from 2.9 trillion to 17.6 trillion soums.
The new bill includes 16 chapters and 123 articles. Its preparation took into account the experience of international organizations, including the EBRD, IFC, Asian Development Bank, Islamic Development Bank, UNDP, IOSCO, and the US Securities and Exchange Commission.
One of the main innovations will be the expansion of the list of financial instruments. Uzbekistan plans to allow the use of options, swaps, futures, forwards, and contracts for difference. Regulation of covered bonds, securitized bonds, "green" bonds, and Islamic financial instruments sukuk will also be introduced.
Special attention is paid to the development of the sukuk market. The bill provides for rules for the issuance and circulation of such instruments, including various models of Islamic finance, as well as the creation of mechanisms for protecting investors' rights.
In addition, the document proposes to strengthen the capital market infrastructure: license custodial services and central counterparty activities, expand the functions of the Central Depository, and introduce new self-regulatory institutions.
The authorities expect that the adoption of the law will attract more foreign institutional investors, expand companies' access to financing, and create new opportunities for the population and businesses in the financial market.