Rossiyaning raqamli platformasi Max O‘zbekistonlik foydalanuvchilar uchun lokalizatsiyani kengaytirdi. Xizmat interfeysi endi o‘zbek tilida mavjud bo‘lib, ilovada +998 kodli telefon raqami orqali ro‘yxatdan o‘tish mumkin. Bu haqda UzDaily xabar berdi.
O‘zbek tilidan tashqari, foydalanuvchilar rus, ingliz, ispan yoki braziliya portugal tillarini tanlashlari mumkin. Max’da jami 40 mamlakat, jumladan, MDH davlatlari, Osiyo, Afrika, Yaqin Sharq va Lotin Amerikasi telefon raqamlari orqali ro‘yxatdan o‘tish mumkin.
Platforma 2025-yil mart oyida taqdim etilgan. Max messenjer va ovozli qo‘ng‘iroqlar funksiyalarini qo‘shimcha raqamli xizmatlar: to‘lovlar, elektron davlat xizmatlari va raqamli ID yordamida shaxsni tasdiqlash bilan birlashtiradi.
O‘zbekiston Max’ning eng faol xorijiy bozorlari qatoriga kiradi. Avvalroq, aynan O‘zbekiston, Belarus va Qozog‘iston Rossiyadan tashqaridagi foydalanuvchilar orasida ro‘yxatdan o‘tishlar soni bo‘yicha yetakchilik qilgani xabar qilingan edi.
Shunday qilib, o‘zbek tilining qo‘shilishi Max’ni Markaziy Osiyo auditoriyasi uchun moslashtirish bo‘yicha navbatdagi qadam bo‘ldi.

Российский Max вышел на рынок Узбекистана — платформа получила узбекский язык
Пользователи из Узбекистана теперь могут зарегистрироваться в Max с номером +998, а интерфейс сервиса доступен на пяти языках.
Российская цифровая платформа Max расширила локализацию для пользователей из Узбекистана. Интерфейс сервиса теперь доступен на узбекском языке, а зарегистрироваться в приложении можно с использованием номера телефона с кодом +998. Об этом сообщает UzDaily.
Помимо узбекского, пользователи могут выбрать русский, английский, испанский или бразильский вариант португальского языка. Всего регистрация в Max доступна по номерам телефонов из 40 стран, включая государства СНГ, Азии, Африки, Ближнего Востока и Латинской Америки.
Платформа была представлена в марте 2025 года. Max объединяет функции мессенджера и голосовых звонков с дополнительными цифровыми сервисами: платежами, электронными государственными услугами и подтверждением личности с помощью цифрового ID.
Узбекистан при этом входит в число наиболее активных зарубежных рынков Max. Еще ранее сообщалось, что именно Узбекистан, Белоруссия и Казахстан лидировали по числу регистраций среди пользователей за пределами России.
Таким образом, добавление узбекского языка стало очередным шагом по адаптации Max для аудитории Центральной Азии.