Yangi Toshkentdagi musiqali favvora rasman bir vaqtning o'zida ikkita Guinness World Records rekordini qo'lga kiritdi. Majmua ochiq osmon ostidagi musiqali favvoralar orasida dunyodagi eng baland favvora deb tan olindi: uning balandligi 232,69 metrga yetadi. Shu tariqa, u Xitoyning Jiangsu provinsiyasidagi favvora tomonidan o'rnatilgan avvalgi 204,7 metrlik rekordni ortda qoldirdi.
Ikkinchi rekord tasvir proyeksiyalanadigan dumaloq suv ekrani bilan bog'liq. Uning maydoni 2617,23 kvadrat metrni tashkil etadi – bu avvalgi 2400 kvadrat metrlik rekorddan ko'proq. Ikki jahon yutug'i haqidagi rasmiy sertifikatlarni Guinness World Records hakami Maggie Luo taqdim etdi.
Yangi Toshkentdagi favvora majmuasi loyihasi O'zbekiston Prezidentiga 2026-yil mart oyida taqdim etilgan edi. Endi bu ulkan diqqatga sazovor joy Guinness rekordlar kitobiga bir vaqtning o'zida ikki toifada kirdi.

Музыкальный фонтан в Новом Ташкенте официально получил сразу два рекорда Guinness World Records. Комплекс признали самым высоким в мире среди музыкальных фонтанов под открытым небом: его высота достигает 232,69 метра. Таким образом, он превзошел прежнее достижение в 204,7 метра, установленное фонтаном в китайской провинции Цзянсу.
Второй рекорд связан с круглым водным экраном, на который проецируется изображение. Его площадь составляет 2617,23 квадратного метра — больше предыдущего рекорда в 2400 квадратных метров. Официальные сертификаты о двух мировых достижениях представила судья Guinness World Records Мэгги Луо.
Проект фонтанного комплекса в Новом Ташкенте был представлен президенту Узбекистана в марте 2026 года. Теперь масштабная достопримечательность вошла в Книгу рекордов Guinness сразу в двух категориях.