Yangi Toshkentdagi musiqali favvora rasman bir vaqtning o'zida ikkita Guinness World Records rekordini qo'lga kiritdi. Majmua ochiq osmon ostidagi musiqali favvoralar orasida dunyodagi eng baland favvora deb tan olindi: uning balandligi 232,69 metrga yetadi. Shu tariqa, u Xitoyning Jiangsu provinsiyasidagi favvora tomonidan o'rnatilgan avvalgi 204,7 metrlik rekordni ortda qoldirdi.
Ikkinchi rekord tasvir proyeksiyalanadigan dumaloq suv ekrani bilan bog'liq. Uning maydoni 2617,23 kvadrat metrni tashkil etadi – bu avvalgi 2400 kvadrat metrlik rekorddan ko'proq. Ikki jahon yutug'i haqidagi rasmiy sertifikatlarni Guinness World Records hakami Maggie Luo taqdim etdi.
Yangi Toshkentdagi favvora majmuasi loyihasi O'zbekiston Prezidentiga 2026-yil mart oyida taqdim etilgan edi. Endi bu ulkan diqqatga sazovor joy Guinness rekordlar kitobiga bir vaqtning o'zida ikki toifada kirdi.

Fountain in New Tashkent sets two Guinness World Records at once
The musical fountain in New Tashkent has officially received two Guinness World Records. The complex was recognized as the tallest open-air musical fountain in the world, reaching a height of 232.69 meters. Thus, it surpassed the previous record of 204.7 meters set by a fountain in China's Jiangsu province.
The second record is related to the circular water screen on which images are projected. Its area is 2617.23 square meters, exceeding the previous record of 2400 square meters. Official certificates for the two world achievements were presented by Guinness World Records judge Maggie Luo.
Image source: Still from video
The project of the fountain complex in New Tashkent was presented to the President of Uzbekistan in March 2026. Now, this large-scale attraction has entered the Guinness Book of Records in two categories.