Urganch Oʻzbekistonda katta sigʻimli elektrobuslar paydo boʻlgan birinchi maʼmuriy markazga aylandi. «Yangiarik trans» xususiy kompaniyasi shahar uchun Qozogʻistonning FalconEuroBus korxonasida ishlab chiqarilgan 10 ta Falcon Murat Adilkhan elektrobusini sotib oldi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga Oʻzbekiston Transport vazirligi matbuot kotibi Navroʻz Ashirmatov maʼlum qildi. Elektrobuslar hujjatlar rasmiylashtirilgandan va liniyalarga taqsimlangandan soʻng yoʻnalishlarga chiqadi.
Transport vazirligi maʼlumotlariga koʻra, hozirda Urganchning oltita yoʻnalishida brutto-kontrakt shartlarida Xitoyning Zhongtong Bus Holding kompaniyasining 80 ta oʻrta sigʻimli avtobusi ishlamoqda. Ular «Bunyod yoʻlovchi tashish» kompaniyasi tomonidan foydalanilmoqda. Elektrobuslar xaridi shahar transportini ekologik toza yoqilgʻiga oʻtkazishni nazarda tutuvchi «Oʻzbekiston-2030» strategiyasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Trolleybus tarmogʻi saqlanib qoladi va rivojlanadi
Urgrenchdagi trolleybus
Ijtimoiy tarmoqlarda Urganch trolleybus deposida joylashtirilgan elektrobuslarning fotosuratlari paydo boʻlishi yangi mashinalar Urganch va Xiva oʻrtasidagi yoʻnalishga xizmat koʻrsatuvchi trolleybuslarni almashtirishi mumkin degan taxminlarni keltirib chiqardi. Navroʻz Ashirmatov «Gazeta.uz»ga bergan izohida bu xavotirlarni rad etdi. U mamlakatdagi yagona trolleybus tarmogʻi rivojlanishini taʼkidladi.
Hozirda liniyada sakkizta trolleybus ishlamoqda. Yil oxirigacha yana oʻnta mashina yetkazib berilishi kutilmoqda. Eslatib oʻtamiz, oʻtgan yilning mart oyida prezident Shavkat Mirziyoyev trolleybuslar harakati oraligʻini ikki barobarga qisqartirish rejalari haqida eʼlon qilgan edi.
Shaharda trolleybus deposini modernizatsiya qilish dasturi amalga oshirilmoqda. U yangi harakatlanuvchi tarkibni qabul qilishga tayyorlanmoqda. Depo hududida elektrobuslar uchun zaryadlash stansiyalari ham oʻrnatilmoqda.

Ургенч стал первым административным центром Узбекистана, где появятся электробусы большой вместимости. Частная компания «Янгиарик транс» закупила для города 10 электробусов Falcon Murat Adilkhan, произведённых на предприятии FalconEuroBus в Казахстане. Об этом «Газете» сообщил пресс-секретарь Министерства транспорта Узбекистана Навруз Аширматов. Электробусы выйдут на маршруты после завершения оформления документов и распределения по линиям.
По данным Минтранса, сейчас по шести маршрутам Ургенча на условиях брутто-контракта работают 80 автобусов средней вместимости китайской Zhongtong Bus Holding. Они находятся в эксплуатации компании «Бунёд йўловчи ташиш». Закупка электробусов проводится в рамках стратегии «Узбекистан-2030», которая предусматривает переход городского транспорта на экологически чистое топливо.
Троллейбусная сеть сохранится и будет развиваться
Троллейбус в Угренче
Появление в соцсетях фотографий электробусов, размещённых в троллейбусном депо Ургенча, вызвало предположение, что новые машины могут заменить троллейбусы, обслуживающие маршрут между Ургенчем и Хивой. Навруз Аширматов в комментарии «Газете» эти опасения опроверг. Он подчеркнул, что единственная в стране троллейбусная сеть будет развиваться.
Сейчас на линии работают восемь троллейбусов. До конца года ожидается поставка ещё десяти машин. Напомним, что в марте прошлого года президент Шавкат Мирзиёев заявил о планах сократить интервалы движения троллейбусов в два раза.
В городе реализуется программа модернизации троллейбусного депо. Его готовят к приёму нового подвижного состава. На территории депо также монтируются зарядные станции для электробусов.