O'zbekistonda bir martalik plastik buyumlardan foydalanish qonuniy ravishda cheklanishi mumkin. Tegishli qonun loyihasi 17-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yig'ilishida birinchi o'qishda qabul qilindi. Hujjat ekologik toza hududlar tushunchasini kiritadi va ekotizimlar va tabiiy landshaftlarni himoya qilish maqsadida plastmassa bilan ishlashning yangi qoidalarini o'rnatadi.
Loyihada "toza hudud" rejimiga ega bo'lgan hududlarda ekotizimlarning barqarorligini buzishi yoki tabiiy muhitni o'zgartirishi mumkin bo'lgan faoliyat taqiqlanishi nazarda tutilgan. Shuningdek, tabiiy organik polimerlardan tayyorlangan mahsulotlar bundan mustasno, bir martalik plastmassadan foydalanishni qisqartirish taklif etiladi. Atrof-muhitning asosiy ifloslantiruvchi manbalaridan biri bo'lib qolayotgan polietilen paketlardan keladigan zararni kamaytirishga alohida e'tibor qaratilgan.
Tashabbus "O'zbekiston – 2030" strategiyasi va Atrof-muhitni muhofaza qilish va "yashil iqtisodiyot" yili doirasida ishlab chiqilmoqda. Qonun loyihasida plastik chiqindilarni kamaytirish bo'yicha xalqaro tajribalar, jumladan, qabul qilish va qayta ishlash punktlarini yaratish, qaytariladigan idishlarni joriy etish va plastmassa topshirganlik uchun fuqarolarni moliyaviy rag'batlantirish hisobga olingan. Ekologiya idoralari ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatda har yili 10 million tonnadan ortiq maishiy chiqindilar hosil bo'ladi, ularning 1 million tonnadan ortig'i plastmassaga to'g'ri keladi va hukumat yangi choralar tabiatga bu yukni kamaytirishga yordam beradi deb umid qilmoqda.

В Узбекистане могут на законодательном уровне ограничить использование одноразовых пластиковых изделий. Соответствующий законопроект был принят в первом чтении 17 декабря на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса. Документ вводит понятие экологически чистых территорий и устанавливает новые правила обращения с пластиком с целью защиты экосистем и природных ландшафтов.
Проект предполагает, что в зонах с режимом «чистой территории» будет запрещена деятельность, способная нарушить устойчивость экосистем или изменить природную среду. Также предлагается сократить использование одноразового пластика, за исключением изделий из природных органических полимеров. Отдельный акцент сделан на снижении вреда от полиэтиленовых пакетов, которые остаются одним из главных источников загрязнения окружающей среды.
Инициатива разрабатывается в рамках стратегии «Узбекистан – 2030» и Года охраны окружающей среды и «зелёной экономики». Законопроект учитывает международные практики по сокращению пластиковых отходов, включая создание пунктов приёма и переработки, внедрение возвратной тары и финансовое стимулирование граждан за сдачу пластика. По данным экологических ведомств, в стране ежегодно образуется более 10 млн т бытовых отходов, свыше 1 млн т из которых приходится на пластик, и власти рассчитывают, что новые меры помогут сократить эту нагрузку на природу.