O‘zbekistonda sud tizimida keng ko‘lamli islohotlar tayyorlanmoqda, bu fuqarolar va biznesga sud majlislarida internet orqali ishtirok etish imkonini beradi. 17-dekabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyev konstitutsiyaviy nazorat mexanizmlarini modernizatsiya qilish, tartib-qoidalarni soddalashtirish va odil sudlovga erishishni osonlashtirishga qaratilgan hisobotni tingladi. Asosiy e’tibor raqamlashtirish va arizachilar duch kelayotgan byurokratik to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilmoqda.
Islohotning asosiy elementlaridan biri konstitutsiyaviy shikoyat institutini kuchaytirish bo‘ladi. Qonun normasini konstitutsiyaga zid deb topish, uning asosida chiqarilgan barcha sud qarorlarini qayta ko‘rib chiqish uchun avtomatik asos bo‘lib xizmat qilishi qoidasini belgilash taklif etilmoqda. Bu Konstitutsiyaviy sud qarorlarining real og‘irligini sezilarli darajada oshirishi va uni fuqarolar va tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilishning samarali vositasiga aylantirishi kerak.
Zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Sud majlislarida masofadan turib ishtirok etish tizimini, shuningdek, oshkoralik prinsipini ta’minlash uchun jarayonlarning onlayn translyatsiyalarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, ishlarni hududiy bog‘lanishsiz sudlar o‘rtasida taqsimlashni avtomatlashtirish taklif etilmoqda, bu, hukumat fikriga ko‘ra, korruptsiya xavfini va mahalliy omillarning bosimini kamaytiradi. Prezident tashabbuslarni qo‘llab-quvvatladi va ularni tezkor va sifatli amalga oshirishni ta’minlashni topshirdi.

A large-scale reform of the judicial system is being prepared in Uzbekistan, which will allow citizens and businesses to participate in court hearings via the Internet. On December 17, President Shavkat Mirziyoyev heard a report on the modernization of constitutional review mechanisms aimed at simplifying procedures and increasing access to justice. The main emphasis is on digitalization and the elimination of bureaucratic barriers that applicants still face.
One of the key elements of the reform will be the strengthening of the institution of constitutional complaint. It is proposed to establish a rule according to which the recognition of a legal norm as unconstitutional will automatically serve as the basis for revising all court decisions made on its basis. This should significantly increase the real weight of the decisions of the Constitutional Court and turn it into an effective tool for protecting the rights of citizens and entrepreneurs.
Special attention is paid to the introduction of modern technologies. It is planned to launch a system of remote participation in court hearings, as well as online broadcasts of processes to ensure the principle of transparency. In parallel, it is proposed to automate the distribution of cases between courts without territorial reference, which, according to the authorities, will reduce corruption risks and pressure from local factors. The President supported the initiatives and instructed to ensure their prompt and high-quality implementation.