Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi davomida Vades Group kompaniyasining mikroprotsessor modullarini ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishdi. Ishlab chiqarish Ohangaron tumanida Eltech Industrial texnoparki hududida tashkil etilmoqda va identifikatsiya tizimlari, SIM-kartalar, shuningdek, transport va toʻlov kartalari uchun yechimlarni ishlab chiqarishga yoʻnaltirilgan.
Qiymati 15 million dollarga teng boʻlgan loyiha Germaniyaning Infineon Technologies kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Qurilishning ikkinchi bosqichi 15% ga yakunlandi, 7 million dollar oʻzlashtirildi. 4 gektar maydonda 100 ga yaqin ish oʻrni yaratish rejalashtirilgan, eksport salohiyati esa yiliga 6 million dollarga baholanmoqda.
2025-yilda respublika 35 million dollarlik shunga oʻxshash mahsulotlarni import qildi. Korxona toʻliq quvvatga chiqqandan soʻng, u taxminan 5 million dollarlik import oʻrnini bosadi va Qozogʻiston, Tojikiston, Qirgʻiziston, Mozambik va Kambodjaga yetkazib berishni yoʻlga qoʻyadi. Zavod MDHda eng yirik ishlab chiqaruvchilardan biriga aylanishi va mamlakatning yuqori texnologiyali mahsulotlar segmentidagi oʻrnini mustahkamlashi kutilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев во время поездки в Ташкентскую область ознакомился с проектом компании Vades Group по выпуску микропроцессорных модулей. Производство создаётся в Ахангаранском районе на площадке технопарка Eltech Industrial и ориентировано на выпуск решений для систем идентификации, SIM-карт, а также транспортных и платёжных карт.
Проект стоимостью 15 млн долларов реализуется совместно с немецкой Infineon Technologies. Второй этап строительства завершён на 15%, освоено 7 млн долларов. На территории 4 гектаров планируется создать около 100 рабочих мест, а экспортный потенциал оценивается в 6 млн долларов в год.
В 2025 году республика импортировала подобной продукции на 35 млн долларов. После выхода на полную мощность предприятие обеспечит импортозамещение примерно на 5 млн и наладит поставки в Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан, Мозамбик и Камбоджу. Ожидается, что завод станет одним из крупнейших производителей в СНГ и усилит позиции страны в сегменте высокотехнологичной продукции.