O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Ilzat Kasimov Shanghai LinkWise Data Intelligence raisi Van Syuyxuey bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuvda kompaniyaning mamlakatdagi joriy loyihalari, jumladan, Qoraqalpog‘istonda ma’lumotlarni qayta ishlash markazini qurish va IT-sohasida hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tomonlar ma’lumotlar markazini qurishni jadallashtirish va birinchi quvvatlarni 2026-yilning ikkinchi choragida ishga tushirishga kelishib oldilar. Loyiha korporativ va davlat sektorlari uchun yuqori unumdorlikka ega infratuzilmani yaratishni nazarda tutadi, jumladan, sun’iy intellekt va katta ma’lumotlarni tahlil qilish bo‘yicha yechimlar.
Bundan tashqari, Xitoy kompaniyasi O‘zbekistonning raqamli infratuzilmasini rivojlantirish uchun qo‘shimcha hamkorlarni jalb qilishga tayyorligini bildirdi, bu esa mamlakatning yuqori texnologiyalar sohasidagi o‘rnini mustahkamlash va IT-sohasi uchun yangi imkoniyatlar yaratish imkonini beradi.

Заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Ильзат Касимов провёл переговоры с председателем Shanghai LinkWise Data Intelligence Ван Сюйхуэем. Обсуждались текущие проекты компании в стране, включая строительство центра обработки данных в Каракалпакстане, и возможности расширения сотрудничества в IT-сфере.
Стороны договорились ускорить строительство дата-центра и запустить первые мощности уже во втором квартале 2026 года. Проект предусматривает создание высокопроизводительной инфраструктуры для корпоративного и государственного секторов, включая решения по искусственному интеллекту и анализу больших данных.
Кроме того, китайская компания выразила готовность привлечь дополнительных партнёров для развития цифровой инфраструктуры Узбекистана, что позволит усилить позиции страны в сфере высоких технологий и создать новые возможности для IT-отрасли.