Oʻzbekiston Markaziy Osiyoning asosiy transport-logistika xabi maqomini mustahkamlash, Janubiy Koreya bilan hamkorlikni faol rivojlantirish niyatida. Bu haqda diplomat Alisher Abdusalomov Janubiy Koreyaning AJP nashriga bergan intervyusida maʼlum qildi. Uning soʻzlariga koʻra, samarali diplomatiya ishlab chiqarish zanjirlarini yaratish, investitsiyalar va yangi ish oʻrinlariga olib kelishi kerak.
Oʻzbekiston dengizga chiqish imkoniyatiga ega boʻlmagani sababli, mamlakat temir yoʻl infratuzilmasini rivojlantirishga eʼtibor qaratmoqda. Bunday hamkorlikning namunalaridan biri Janubiy Koreyaning Hyundai Rotem kompaniyasi tomonidan yaratilgan Jaloliddin Manguberdi tezyurar poyezdi boʻldi. Hozirda u Toshkent–Xiva yoʻnalishida sinovdan oʻtmoqda. Hukumat nafaqat poyezdlarni sotib olishni, balki ularga xizmat koʻrsatish, taʼmirlash va komponentlarni mahalliy yigʻish uchun servis markazlarini yaratishni ham koʻrib chiqmoqda.
Infratuzilmani modernizatsiya qilish mamlakatni dunyoning eng yirik 50 ta iqtisodiyoti qatoriga kiritishga qaratilgan «Oʻzbekiston-2030» strategiyasining bir qismidir. Transportdan tashqari, Janubiy Koreya bilan hamkorlik raqamli yechimlarni — elektron hukumat, intellektual logistika va katta maʼlumotlar tahlilini rivojlantirishni oʻz ichiga oladi. Qoʻshma loyihalar aviatsiya sohasida ham amalga oshirilmoqda, xususan, Urganch xalqaro aeroportini Inchxon aeroporti korporatsiyasi bilan birgalikda modernizatsiya qilishda, u Toshkentning yangi aeroporti uchun model sifatida koʻrilmoqda.

Узбекистан хочет стать главным транспортным узлом Центральной Азии — ставка на сотрудничество с Южной Кореей
Страна развивает железные дороги, аэропорты и цифровую инфраструктуру
Узбекистан намерен укрепить статус ключевого транспортно-логистического хаба Центральной Азии, активно развивая сотрудничество с Южной Кореей. Об этом заявил дипломат Алишер Абдусаломов в интервью южнокорейскому изданию AJP. По его словам, эффективная дипломатия должна приводить к созданию производственных цепочек, инвестициям и новым рабочим местам.
Поскольку Узбекистан не имеет выхода к морю, страна делает ставку на развитие железнодорожной инфраструктуры. Одним из примеров такого сотрудничества стал высокоскоростной поезд Жалолиддин Мангуберди, созданный южнокорейской компанией Hyundai Rotem. Сейчас он проходит тестовые поездки на маршруте Ташкент–Хива. Власти рассматривают не только закупку поездов, но и создание сервисных центров для их обслуживания, ремонта и локальной сборки компонентов.
Модернизация инфраструктуры является частью стратегии «Узбекистан-2030», направленной на вывод страны в число 50 крупнейших экономик мира. Помимо транспорта, сотрудничество с Южной Кореей включает развитие цифровых решений — электронного правительства, интеллектуальной логистики и аналитики больших данных. Совместные проекты реализуются и в авиационной сфере, в частности при модернизации международного аэропорта Ургенч совместно с корпорацией аэропорта Инчхон, который рассматривается как модель для будущего нового аэропорта Ташкента.