O‘zbekistonda so‘nggi yillardagi eng ulkan infratuzilmaviy loyihalardan biri – pullik tezyurar avtomagistrallar qurilishi boshlandi. Yangi avtobanlar soatiga 120–150 km tezlikda harakatlanishga mo‘ljallangan va mamlakatning yirik shaharlarini bog‘lashi kerak. Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent–Samarqand, Toshkent–Andijon, Toshkent–Chorvoq va Urganch–Xiva yo‘nalishlari kabi asosiy loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Uchastkalardan birini 2026-yilda yakunlash rejalashtirilgan.
Tarmoqning umumiy uzunligi qariyb 4000 km ni tashkil etadi. Yangi yo‘llar Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi xalqaro transport yo‘lagining bir qismiga aylanadi hamda eksport, turizm va tranzit tashuvlarini rivojlantirishga yordam beradi. Hozirda asosiy yo‘nalishlarga yuklama juda yuqori: Toshkent va Samarqand o‘rtasida har kuni 60 mingtagacha avtomobil, Farg‘ona vodiysiga boradigan yo‘llarda esa 40 mingdan ortiq avtomobil harakatlanadi.
Eng yirik loyiha Toshkent–Samarqand yo‘nalishi bo‘ladi: u ishga tushirilgandan so‘ng yo‘lga ketadigan vaqt taxminan 2–2,5 soatgacha qisqaradi. Yo‘l to‘liq raqamli, intellektual boshqaruv tizimi va 12 ta kirish va chiqish terminallariga ega bo‘ladi. Loyihada xalqaro investorlar va Arup kabi konsalting kompaniyalari ishtirok etmoqda, Xitoy, Fransiya va Turkiya kompaniyalari ham qurilishga qiziqish bildirdi. Urganch–Xiva pilot uchastkasini shu yilning o‘zida ochish rejalashtirilgan.

Highways to Appear in Uzbekistan: Travel from Tashkent to Samarkand Will Take Only 2 Hours
One of the most ambitious infrastructure projects of recent years has started in Uzbekistan — the construction of toll expressways. The new highways are designed for traffic at speeds up to 120–150 km/h and should connect the country's largest cities. President Shavkat Mirziyoyev has already reviewed the presentation of key projects, including the Tashkent–Samarkand, Tashkent–Andijan, Tashkent–Charvak, and Urgench–Khiva highways. One of the sections is planned to be completed as early as 2026.
The total length of the network will be about 4,000 km. The new roads will become part of the international transport corridor between Europe and Asia and will help develop exports, tourism, and transit traffic. Currently, the load on the main directions is already very high: up to 60,000 cars pass daily between Tashkent and Samarkand, and more than 40,000 on the roads to the Fergana Valley.
The largest project will be the Tashkent–Samarkand highway: after its commissioning, travel time will be reduced to approximately 2–2.5 hours. The road will be fully digital, with an intelligent control system and 12 entry and exit terminals. International investors and consulting companies, including Arup, are participating in the project, and companies from China, France, and Turkey have expressed interest in the construction. The pilot section Urgench–Khiva is planned to be opened this year.