Oʻzbekistonda onlayn kreditlarni rasmiylashtirishga yangi cheklovlar kiritilmoqda: 22-apreldan boshlab fuqarolar bir sutka davomida faqat bitta qarz yoki mikrokreditni faqat bitta moliya tashkilotida olishlari mumkin boʻladi. Bu qaror Markaziy bank tomonidan qabul qilingan boʻlib, firibgarlik xavfini va qarz oluvchilarning qarzlar bilan haddan tashqari yuklanishini kamaytirishga qaratilgan.
Endi ariza berishda kreditorlar avval mijozni kredit operatsiyalarini taqiqlash boʻyicha shaxsiy reyestr boʻyicha tekshirishlari shart. Agar shaxs bir vaqtning oʻzida bir nechta bank yoki MIKga ariza yuborsa, kredit byurosi ulardan faqat birinchisini koʻrib chiqadi, qolganlari esa qaror qabul qilinmaguncha vaqtincha eʼtiborga olinmaydi.
Agar birinchi ariza rad etilsa, tizim keyingisiga oʻtadi. Ammo kredit maʼqullangandan va berilgandan soʻng, qolgan barcha arizalar avtomatik ravishda bekor qilinadi. Bundan tashqari, qarz olingandan soʻng, xuddi shu JShShIR boʻyicha yangi murojaatlar 24 soat davomida qabul qilinmaydi, bu qisqa vaqt ichida ommaviy kreditlarni rasmiylashtirish urinishlarini cheklashi kerak.

В Узбекистане вводят новые ограничения на оформление онлайн-кредитов: с 22 апреля граждане смогут получить лишь один займ или микрокредит в течение суток и только в одной финансовой организации. Решение принято Центральным банком и направлено на снижение рисков мошенничества и перегрузки заемщиков долгами.
Теперь при подаче заявки кредиторы обязаны сначала проверять клиента по специальному реестру лиц с запретом на кредитные сделки. Если человек одновременно отправляет заявки в несколько банков или МФО, кредитное бюро будет рассматривать только первую из них, а остальные временно игнорируются до вынесения решения.
Если первая заявка отклоняется, система переключается на следующую. Но в случае одобрения и выдачи кредита все остальные заявки автоматически аннулируются. Более того, после получения займа новые обращения по тому же ПИНФЛ не принимаются в течение 24 часов, что должно ограничить попытки массового оформления кредитов за короткое время.