O‘zbekistonda avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalarida naqd pulsiz to‘lovlar ulushi barqaror o‘sishda davom etmoqda — aprel oyining boshiga kelib ular umumiy hajmning 41,9 foizini tashkil etdi. Mart oyida yoqilg‘i quyish shoxobchalarining o‘rtacha kunlik daromadi 102,6 milliard so‘mni tashkil etdi, shundan 58,1 foizi naqd pulga to‘g‘ri keldi. 1-aprel kuni tushumlar 93,2 milliard so‘mga, 2-aprel kuni esa 152,6 milliard so‘mga yetdi, bunda naqd pulsiz operatsiyalarning 90 foizdan ortig‘i bank kartalari, shu jumladan QR-kodlar orqali amalga oshirildi.
Batafsil statistika shuni ko‘rsatadi: 1-aprel kuni QR-kodlar orqali 8,2 milliard so‘m, 2-aprel kuni esa 7,7 milliard so‘m to‘langan; bir zumda kartalar mos ravishda 1,6 va 3,6 milliard so‘mni ta’minladi; yoqilg‘i kartalari — 2,4 va 2,5 milliard so‘m; oddiy bank kartalari — 80,9 va 138,6 milliard so‘m. Bunday o‘sish iste’molchilarning raqamli to‘lov usullariga o‘tishini va zamonaviy bank instrumentlaridan faol foydalanishini aks ettiradi.
Banklar va to‘lov tashkilotlari aksiyalar, keshbeklar va yangi kartalar, jumladan, bir zumda va ixtisoslashtirilgan yechimlar orqali tendentsiyani qo‘llab-quvvatlaydi. Foydalanuvchilar to‘lovlar va bank xizmatlari bo‘yicha maslahat olish uchun kontakt markazlariga murojaat qilishlari mumkin, bu esa yoqilg‘i quyish shoxobchalarida naqd pulsiz hisob-kitoblarning o‘sishini yanada rag‘batlantiradi.

Безналичные расчёты на АЗС Узбекистана бьют рекорды: уже почти половина платежей
В Узбекистане безналичные платежи на автозаправочных станциях продолжают уверенно набирать долю — на начало апреля они достигли 41,9% от общего объёма. Среднесуточный доход АЗС за март составил 102,6 млрд сум, из которых 58,1% пришлось на наличные. 1 апреля поступления достигли 93,2 млрд сум, а 2 апреля — 152,6 млрд сум, при этом более 90% безналичных операций проводились через банковские карты, включая QR-коды.
Подробная статистика показывает: через QR-коды за 1 апреля оплатили 8,2 млрд сум, за 2 апреля — 7,7 млрд сум; моментальные карты обеспечили 1,6 и 3,6 млрд сум соответственно; топливные карты — 2,4 и 2,5 млрд сум; обычные банковские карты — 80,9 и 138,6 млрд сум. Такой рост отражает переход потребителей к цифровым методам оплаты и активное использование современных банковских инструментов.
Банки и платёжные организации поддерживают тренд с помощью акций, кэшбэков и новых карт, включая моментальные и специализированные решения. Пользователи могут обращаться в контактные центры для консультаций по платежам и банковским услугам, что дополнительно стимулирует рост безналичных расчетов на АЗС.