Osiyo taraqqiyot banki O'zbekiston bilan $12 mlrd miqdoridagi yangi hamkorlik dasturini imzoladi. Kelishuv Samarqand sammiti doirasida rasmiylashtirildi va infratuzilmani rivojlantirish hamda aholi turmush sifatini oshirishga qaratilgan 78 ta loyihani amalga oshirishni nazarda tutadi.
Energetika asosiy yo'nalishlardan biri bo'ladi. Dastur doirasida "yashil" energetika segmentida 2000 MVt dan ortiq yangi quvvatlarni ishga tushirish, shuningdek, 1000 km dan ortiq elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan. Bu 4 milliondan ortiq aholini barqaror energiya ta'minoti bilan ta'minlash imkonini berishi kutilmoqda.
Moliyalashtirishning sezilarli qismi — taxminan $2 mlrd — ijtimoiy infratuzilmaga, jumladan, yangi maktablar va tibbiyot muassasalarini qurishga yo'naltiriladi. O'zbekiston hukumati xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikni kengaytirishni iqtisodiy o'sishni tezlashtirish va mamlakatni modernizatsiya qilishning asosiy vositalaridan biri deb biladi.

АБР направит $12 млрд в Узбекистан: 78 проектов охватят энергетику, школы и медицину
Азиатский банк развития подписал с Узбекистаном новую программу сотрудничества на сумму $12 млрд. Соглашение было оформлено в рамках Самаркандского саммита и предусматривает реализацию 78 проектов, направленных на развитие инфраструктуры и повышение качества жизни населения.
Одним из ключевых направлений станет энергетика. В рамках программы планируется ввод более 2000 МВт новых мощностей в сегменте «зелёной» энергетики, а также модернизация свыше 1000 км электрических сетей. Ожидается, что это позволит обеспечить стабильное энергоснабжение более 4 млн человек.
Значительная часть финансирования — около $2 млрд — будет направлена на социальную инфраструктуру, включая строительство новых школ и медицинских учреждений. Власти Узбекистана рассматривают расширение сотрудничества с международными финансовыми институтами как один из ключевых инструментов ускорения экономического роста и модернизации страны.