O‘zbekiston bank tizimidagi depozitlarning umumiy hajmi 2026-yilning birinchi choragi yakunlari bo‘yicha 433,9 trln so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 33,1% ga ko‘pdir. Bir yil avval bu ko‘rsatkich 326,0 trln so‘mni tashkil etgan edi, deya xabar beradi mamlakat Markaziy banki ma’lumotlari.
O‘sish barcha muddat segmentlarida kuzatilmoqda, bu depozit bazasining kengayishi va bank tizimiga bo‘lgan ishonchning ortib borayotganidan dalolat beradi. Talab qilib olinguncha depozitlar 125,6 trln so‘mga yetdi, eng tez o‘sish esa 1 kundan 30 kungacha bo‘lgan qisqa muddatli depozitlarda kuzatildi — ularning hajmi ikki barobardan ko‘proqqa oshib, 20,9 trln so‘mga yetdi.
O‘rta muddatli depozitlar ham barqaror dinamikani ko‘rsatdi: 30 kundan 180 kungacha bo‘lgan segment 39,3% ga, 180 kundan 365 kungacha bo‘lgan depozitlar esa 16,3% ga o‘sdi. Bir yildan ortiq muddatga joylashtirilgan uzoq muddatli depozitlar 163,4 trln so‘mga yetdi va tuzilmada eng katta ulushni — 37,7% ni saqlab qoldi, bu uzoq muddatli istiqbolda jamg‘armalarning barqaror tendensiyasini tasdiqlaydi.

Uzbekistan's Deposit Base Grew by a Third: Population and Businesses Actively Increase Savings
The banking system records a record inflow of funds amid the growth of long-term deposits and the acceleration of short-term activity
The total volume of deposits in Uzbekistan's banking system reached 433.9 trillion soums by the end of the first quarter of 2026, an increase of 33.1% year-on-year. A year earlier, the figure was 326.0 trillion soums, according to data from the country's Central Bank.
Growth is observed across all maturity segments, indicating an expansion of the deposit base and increased confidence in the banking system. Demand deposits increased to 125.6 trillion soums, while short-term deposits for 1 to 30 days showed the fastest growth – their volume more than doubled and reached 20.9 trillion soums.
Medium-term deposits also showed strong dynamics: the segment from 30 to 180 days grew by 39.3%, and deposits for 180 to 365 days – by 16.3%. Long-term placements of over one year increased to 163.4 trillion soums, retaining the largest share in the structure – 37.7%, which confirms a stable trend towards savings in the longer term.