O‘zbekiston infratuzilma, raqamli xizmatlar va sun'iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish hisobiga mamlakatni Markaziy Osiyoning asosiy IT-markaziga aylantirish rejalarini e'lon qildi. Bu haqda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Samarqandda bo‘lib o‘tgan M360 Eurasia 2026 forumida so‘zlagan nutqida ma'lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, davlat texnologik biznes uchun qulay shart-sharoitlarni, jumladan, soliq imtiyozlari va tartibga solishni soddalashtirishni shakllantirmoqda. O‘zbekiston, shuningdek, Jahon bankining GovTech yetuklik indeksida 9-o‘rinni egallab, davlat xizmatlari va ma'muriy jarayonlarni raqamlashtirishdagi yutuqlarni aks ettiradi.
Kadrlar tayyorlash alohida yo‘nalishga aylanmoqda: "Besh million sun'iy intellekt yetakchilari" dasturi doirasida 1 milliondan ortiq mutaxassis o‘qitildi. Hukumat inson kapitalini rivojlantirish islohotlar va investitsiyalar bilan birgalikda mamlakatga IT va innovatsiyalar bo‘yicha mintaqaviy markaz sifatidagi mavqeini mustahkamlash imkonini beradi, deb hisoblaydi.

Узбекистан ставит цель стать IT-хабом региона: ставка на ИИ, бизнес и цифровую инфраструктуру
В Узбекистане заявили о планах превратить страну в ключевой IT-центр Центральной Азии за счёт развития инфраструктуры, цифровых сервисов и технологий искусственного интеллекта. Об этом сообщил министр цифровых технологий Шерзод Шерматов во время выступления на форуме M360 Eurasia 2026 в Самарканде.
По его словам, государство формирует благоприятные условия для технологического бизнеса, включая налоговые стимулы и упрощение регулирования. Узбекистан также занимает 9-е место в Индексе зрелости GovTech Всемирного банка, что отражает прогресс в цифровизации госуслуг и административных процессов.
Отдельным направлением становится подготовка кадров: в рамках программы «Пять миллионов лидеров ИИ» уже обучено более 1 млн специалистов. Власти рассчитывают, что развитие человеческого капитала в сочетании с реформами и инвестициями позволит стране укрепить позиции как регионального центра IT и инноваций.