25-may kuni Toshkentda ICAO va O‘zbekiston aviatsiya sohasi rahbarlari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tadi. Tadbirning asosiy mehmoni ICAO Yevropa va Shimoliy Atlantika byurosi mintaqaviy direktori Nikolas Rallo bo‘ladi. Uchrashuv Hyatt Regency Tashkent mehmonxonasida o‘tkaziladi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi ICAO bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan 2024–2026-yillarga mo‘ljallangan COSPA davlat dasturini amalga oshirish bo‘ladi. Hujjat mamlakat fuqaro aviatsiyasini modernizatsiya qilish, xalqaro standartlarni joriy etish va parvozlar xavfsizligi darajasini oshirishni nazarda tutadi. Ishtirokchilar allaqachon amalga oshirilgan chora-tadbirlarni muhokama qiladilar va hamkorlikning keyingi yo‘nalishlarini belgilaydilar.
Xavfsizlikni nazorat qilish tizimlarini rivojlantirish, aviatsiya hodisalarini tekshirish, SMS va QMS standartlarini joriy etish, shuningdek, soha mutaxassislarini tayyorlashga alohida e'tibor qaratish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, tomonlar 26–27-may kunlari Buxoroda bo‘lib o‘tadigan COSPA strategik kuzatuv kengashi yig‘ilishini o‘tkazishni muhokama qiladilar. Rasmiylar ICAO bilan hamkorlik O‘zbekistonning mintaqadagi aviatsiya markazlaridan biri sifatidagi mavqeini mustahkamlashga yordam berishiga umid qilmoqdalar.

Узбекистан готовит масштабное обновление авиации: в Ташкент приезжает руководство ICAO
25 мая в Ташкенте состоится круглый стол с участием ICAO и руководителей авиационной отрасли Узбекистана. Ключевым гостем мероприятия станет региональный директор Европейского и Североатлантического бюро ICAO Николас Ралло. Встреча пройдёт в отеле Hyatt Regency Tashkent.
Главной темой переговоров станет реализация государственной программы COSPA на 2024–2026 годы, разработанной совместно с ICAO. Документ предусматривает модернизацию гражданской авиации страны, внедрение международных стандартов и повышение уровня безопасности полётов. Участники обсудят уже реализованные меры и определят дальнейшие направления сотрудничества.
Особое внимание планируется уделить развитию систем контроля безопасности, расследованию авиационных инцидентов, внедрению стандартов SMS и QMS, а также подготовке специалистов отрасли. Кроме того, стороны обсудят проведение заседания стратегического наблюдательного совета COSPA, которое пройдёт 26–27 мая в Бухара. Власти рассчитывают, что сотрудничество с ICAO поможет укрепить позиции Узбекистана как одного из авиационных центров региона.