Uzbekistonda Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi yirik savdo tarmoqlariga Qurbon hayiti bayrami davrida narxlar barqarorligini ta'minlash talabi bilan murojaat qildi. Rasmiylar ta'kidlashicha, bu davrda birinchi navbatdagi mahsulotlarga talab an'anaviy ravishda oshadi.
Regulyator chakana sotuvchilarga tovarlar narxini asossiz oshirishga yo'l qo'ymaslikni va narxlarga ta'sir qilishi mumkin bo'lgan omillar, jumladan, logistika va boshqa xarajatlarning oshishi haqida tezkorlik bilan xabar berishni tavsiya qildi. Yetkazib beruvchilarning harakatlarini nazorat qilish zarurligi alohida ta'kidlanadi.
Idorada bozor monitoringi davom ettirilayotgani va bayram davrida iste'molchilar uchun barqaror vaziyatni saqlab qolish maqsadida ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlar narxlarining o'zgarishini oldini olish choralari ko'rilayotgani ma'lum qilindi.

В Узбекистане предупредили о контроле цен перед Курбан хайитом
В Узбекистане Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей обратился к крупным торговым сетям с требованием обеспечить стабильность цен в период празднования Курбан хайита. Власти отмечают, что в это время традиционно растёт спрос на продукты первой необходимости.
Регулятор рекомендовал ритейлерам не допускать необоснованного повышения стоимости товаров и оперативно сообщать о факторах, которые могут повлиять на цены, включая рост логистических и других издержек. Отдельно подчёркивается необходимость контроля за действиями поставщиков.
В ведомстве заявили, что продолжают мониторинг рынка и принимают меры для предотвращения ценовых колебаний на социально значимые продукты, чтобы сохранить стабильную ситуацию для потребителей в праздничный период.