O‘zbekiston va Sloveniya qo‘shma investitsiya loyihalari ustida ishlarni faollashtirishga kelishib oldilar. Bu haqda O‘zbekiston elchisi Oybek Shahavdinovning Lyublyanada yetakchi Sloveniya kompaniyalari va tashkilotlari vakillari bilan uchrashuvlari yakunlari bo‘yicha ma’lum bo‘ldi. Tomonlar savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik aloqalarni kengaytirishni muhokama qildilar.
Asosiy e’tibor farmatsevtika, energetika, transport, raqamli texnologiyalar, mashinasozlik, chiqindilarni qayta ishlash, aviatsiya, ta’lim va konsalting sohalaridagi istiqbolli loyihalarga qaratildi. Sloveniya biznes vakillari O‘zbekistonda qo‘shma korxonalar tashkil etishga, mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirishga va yangi loyihalarga sarmoya kiritishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha tomonlar qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishni davom ettirishga kelishib oldilar. Yaqin kelajakda Sloveniya kompaniyalarining O‘zbekistonga tashriflarini tashkil etish, tegishli davlat tuzilmalari bilan muzokaralar o‘tkazish va investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun mahalliy hamkorlarni tanlash rejalashtirilgan.

Uzbekistan and Slovenia have agreed to intensify work on joint investment projects. This was announced following meetings between Uzbekistan's Ambassador Oybek Shahavdinov and representatives of leading Slovenian companies and organizations in Ljubljana. The parties discussed expanding trade, economic, investment, and technological ties.
The main focus was on promising projects in pharmaceuticals, energy, transport, digital technologies, mechanical engineering, waste processing, aviation, education, and consulting. Representatives of Slovenian businesses expressed their readiness to establish joint ventures in Uzbekistan, develop local production, and invest in new projects.
Following the negotiations, the parties agreed to continue promoting joint initiatives. In the near future, it is planned to organize visits of Slovenian companies to Uzbekistan, hold negotiations with relevant government agencies, and select local partners for the implementation of investment projects.