Toshkentda O‘zbekiston-Xitoy biznes-forumi bo‘lib o‘tdi, unda ikki davlat vakillari investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va yangi qo‘shma loyihalarni ishga tushirish masalalarini muhokama qildilar. Tadbirda O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi vakillari, shuningdek, Xitoyning Ichki Mo‘g‘uliston avtonom viloyati delegatsiyasi ishtirok etdi.
Forum metallurgiya, energetika, logistika, biotexnologiyalar, avtomobilsozlik, oziq-ovqat sanoati va boshqa sohalarda faoliyat yurituvchi 22 ta Xitoy kompaniyasini birlashtirdi. Ishtirokchilar tog‘-kon sanoati, “yashil” energetika, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, yuqori texnologiyalar va sanoat kooperatsiyasida loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Tomonlar mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarning jadal o‘sishini qayd etdilar. So‘nggi besh yil ichida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi tovar ayirboshlash uch barobar oshdi va 2025 yil yakuniga ko‘ra 18 milliard dollarga yaqinlashdi. Shu davrda to‘g‘ridan-to‘g‘ri Xitoy investitsiyalari hajmi besh barobar – 17 milliard dollargacha o‘sdi. Hozirda O‘zbekistonda Xitoy kapitali ishtirokidagi 6 mingdan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Forum yakunlari bo‘yicha kompaniyalar yangi investitsiya tashabbuslarini tayyorlashni davom ettirish va qo‘shma ishlab chiqarishni rivojlantirishga kelishib oldilar.

В Ташкенте прошел Узбекско-Китайский бизнес-форум, на котором представители двух стран обсудили расширение инвестиционного сотрудничества и запуск новых совместных проектов. В мероприятии приняли участие представители Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, а также делегация Автономного района Внутренняя Монголия Китая.
Форум собрал 22 китайские компании, работающие в сферах металлургии, энергетики, логистики, биотехнологий, автомобилестроения, пищевой промышленности и других направлениях. Участники рассмотрели возможности реализации проектов в горнодобывающей отрасли, «зеленой» энергетике, сельском хозяйстве, медицине, высоких технологиях и промышленной кооперации.
Стороны отметили быстрый рост экономических связей между странами. За последние пять лет товарооборот Узбекистана и Китая увеличился втрое и по итогам 2025 года приблизился к 18 млрд долларов. Объем прямых китайских инвестиций за этот период вырос в пять раз — до 17 млрд долларов. Сейчас в Узбекистане работают более 6 тысяч предприятий с участием китайского капитала. По итогам форума компании договорились продолжить подготовку новых инвестиционных инициатив и развивать совместные производства.