Aksa Elektrik kompaniyasi xalqaro tender yakunlariga ko‘ra Samarqand viloyatining taqsimlovchi elektr tarmoqlarini boshqarish huquqini qo‘lga kiritdi. Bu O‘zbekistonda bunday infratuzilmani xususiy investorga o‘z mablag‘larini uning rivojlanishi va modernizatsiyasiga sarmoya kiritish majburiyati bilan berishning birinchi holatidir.
Aksa Elektrik bosh direktori Alper Erbash loyihani kompaniya uchun muhim bosqich deb atadi va Turkiya guruhi bir necha yildan buyon O‘zbekiston energetika sektorida ishtirok etayotganini ta’kidladi. 2020-yildan buyon uning Toshkent, Buxoro va Talimarjondagi umumiy quvvati 1220 MVt bo‘lgan elektr stansiyalari aholi va korxonalarni elektr energiyasi bilan ta’minlamoqda.
Endi Aksa Elektrik Samarqand viloyatining taqsimlovchi infratuzilmasiga e’tibor qaratish niyatida. Kompaniya tarmoqlarni modernizatsiya qilish, ularning ishonchliligini oshirish va elektr energiyasi yo‘qotishlarini kamaytirish uchun o‘z texnologiyalari va tajribasidan foydalanishni rejalashtirmoqda.
Erbashning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda energetika sohasining samaradorligi nafaqat ishlab chiqarish hajmlari, balki resurslarni tejash va yo‘qotishlarni kamaytirish qobiliyati bilan ham belgilanadi. Kompaniya hisob-kitoblariga ko‘ra, hisobga olishni raqamlashtirish va uylarga zamonaviy hisoblagichlarni o‘rnatish O‘zbekistonning energiya ta’minoti tizimini yanada rivojlantirishning muhim elementlariga aylanadi.

Aksa Elektrik won an international tender to manage the electricity distribution networks of the Samarkand region. This is the first time in Uzbekistan that such infrastructure has been transferred to a private investor with the obligation to invest its own funds in its development and modernization.
Aksa Elektrik CEO Alper Erbaş called the project an important milestone for the company and noted that the Turkish group has been involved in Uzbekistan's energy sector for several years. Since 2020, its power plants in Tashkent, Bukhara, and Talimarjan, with a total capacity of 1220 MW, have been supplying electricity to the population and enterprises.
Now Aksa Elektrik intends to focus on the distribution infrastructure of the Samarkand region. The company plans to use its own technologies and experience to modernize networks, increase their reliability, and reduce electricity losses.
According to Erbaş, the efficiency of the energy sector today is determined not only by generation volumes but also by the ability to save resources and reduce losses. The company believes that the digitalization of accounting and the installation of modern meters in homes will become important elements for the further development of Uzbekistan's energy supply system.