Aksa Elektrik kompaniyasi xalqaro tender yakunlariga ko‘ra Samarqand viloyatining taqsimlovchi elektr tarmoqlarini boshqarish huquqini qo‘lga kiritdi. Bu O‘zbekistonda bunday infratuzilmani xususiy investorga o‘z mablag‘larini uning rivojlanishi va modernizatsiyasiga sarmoya kiritish majburiyati bilan berishning birinchi holatidir.
Aksa Elektrik bosh direktori Alper Erbash loyihani kompaniya uchun muhim bosqich deb atadi va Turkiya guruhi bir necha yildan buyon O‘zbekiston energetika sektorida ishtirok etayotganini ta’kidladi. 2020-yildan buyon uning Toshkent, Buxoro va Talimarjondagi umumiy quvvati 1220 MVt bo‘lgan elektr stansiyalari aholi va korxonalarni elektr energiyasi bilan ta’minlamoqda.
Endi Aksa Elektrik Samarqand viloyatining taqsimlovchi infratuzilmasiga e’tibor qaratish niyatida. Kompaniya tarmoqlarni modernizatsiya qilish, ularning ishonchliligini oshirish va elektr energiyasi yo‘qotishlarini kamaytirish uchun o‘z texnologiyalari va tajribasidan foydalanishni rejalashtirmoqda.
Erbashning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda energetika sohasining samaradorligi nafaqat ishlab chiqarish hajmlari, balki resurslarni tejash va yo‘qotishlarni kamaytirish qobiliyati bilan ham belgilanadi. Kompaniya hisob-kitoblariga ko‘ra, hisobga olishni raqamlashtirish va uylarga zamonaviy hisoblagichlarni o‘rnatish O‘zbekistonning energiya ta’minoti tizimini yanada rivojlantirishning muhim elementlariga aylanadi.

Компания Aksa Elektrik по итогам международного тендера получила право управлять распределительными электрическими сетями Самаркандской области. Это первый в Узбекистане случай передачи подобной инфраструктуры частному инвестору с обязательством вкладывать собственные средства в ее развитие и модернизацию.
Гендиректор Aksa Elektrik Алпер Эрбаш назвал проект важным этапом для компании и отметил, что турецкая группа уже несколько лет участвует в энергетическом секторе Узбекистана. С 2020 года ее электростанции в Ташкенте, Бухаре и Талимарджане суммарной мощностью 1220 МВт поставляют электроэнергию населению и предприятиям.
Теперь Aksa Elektrik намерена сосредоточиться на распределительной инфраструктуре Самаркандской области. Компания планирует использовать собственные технологии и опыт для модернизации сетей, повышения их надежности и сокращения потерь электроэнергии.
По словам Эрбаша, эффективность энергетической отрасли сегодня определяется не только объемами генерации, но и способностью экономить ресурсы и снижать потери. В компании считают, что цифровизация учета и установка современных счетчиков в домах станут важными элементами дальнейшего развития системы энергоснабжения Узбекистана.