Uzbekistan va Filippin ikki mamlakat o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aviaqatnovni yo'lga qo'yish istiqbollarini muhokama qildi. Bu masala 14-avgust kuni Uzbekistan tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Mirvohid Azimovning Filippin elchisi Roberto Manalo bilan uchrashuvida muhokama qilingan mavzulardan biri bo'ldi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham ko'rib chiqdilar. Qishloq xo'jaligi, kimyo va oziq-ovqat sanoati, shuningdek, turizm ustuvor yo'nalishlar sifatida qayd etildi. Bundan tashqari, ikki davlat savdo-sanoat palatalari o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni o'rnatish imkoniyati muhokama qilindi.
Turistik almashinuvni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. To'g'ridan-to'g'ri aviaqatnovlardan tashqari, tomonlar har ikki mamlakat turizm sohasi vakillari uchun tanishuv sayohatlarini tashkil etishni ko'rib chiqmoqda.
Muzokaralar yakunida Uzbekistan va Filippin ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish va qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha ishlarni davom ettirish niyatini tasdiqladi.

Узбекистан и Филиппины обсудили перспективы запуска прямого авиасообщения между двумя странами. Вопрос стал одной из тем встречи заместителя министра иностранных дел Узбекистана Мирвоҳида Азимова с послом Филиппин Роберто Манало, состоявшейся 14 августа.
Стороны также рассмотрели расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Приоритетными направлениями названы сельское хозяйство, химическая и пищевая промышленность, а также туризм. Кроме того, обсуждалась возможность установления прямых контактов между торгово-промышленными палатами двух государств.
Отдельное внимание уделили развитию туристических обменов. Помимо прямых авиарейсов, стороны рассматривают проведение ознакомительных поездок для представителей туристической отрасли обеих стран.
По итогам переговоров Узбекистан и Филиппины подтвердили намерение продолжить работу над развитием двусторонних связей и реализацией совместных проектов.