O'zbekiston sun'iy intellekt texnologiyalarini AQSHdan ham, Xitoydan ham foydalanishni maqsad qilgan, bir mamlakatning yechimlari bilan cheklanmaydi. Bu haqda Prezident Administratsiyasining Moliya texnologiyalari, raqamlashtirish va sun'iy intellekt departamenti rahbari Bobur Xo'jayev Toshkentda bo'lib o'tgan Silk Road Finance & Technology Forumida ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, Amerika kompaniyalari ilg'or sun'iy intellekt chiplari va modellarini taklif qilmoqda, Xitoy ishlab chiquvchilari esa ochiq vaznli, yanada arzon modellar yaratishda faol. Shu sababli, O'zbekiston har ikki yo'nalishdagi texnologiyalarga kirishdan manfaatdor.
Shu bilan birga, mamlakat o'zining hisoblash infratuzilmasini rivojlantirmoqda. Iyul oyida raqamli hukumatning ma'lumotlar markazida birinchi yirik superkompyuter ishga tushirildi, yaqin 12 oy ichida uning quvvatini uch barobar oshirish rejalashtirilgan.
Hukumat, shuningdek, ta'lim, sog'liqni saqlash, davlat xizmatlari va moliya sektori uchun o'zining sun'iy intellekt modellarini ishlab chiqmoqda.
Alohida yo'nalish – ma'lumotlar markazlariga investitsiyalarni jalb qilish. Qoraqalpog'istondagi loyihalar uchun soliq imtiyozlari va elektr energiyasiga maxsus tarif allaqachon ko'zda tutilgan. Xo'jayevning so'zlariga ko'ra, investorlar tomonidan qiziqish allaqachon shakllangan.
Bundan tashqari, O'zbekiston Enterprise Uzbekistan maxsus zonasini yaratmoqda, unda xalqaro texnologiya kompaniyalariga umumiy huquq rejimi va soliq imtiyozlari taklif etiladi.

Узбекистан намерен использовать технологии искусственного интеллекта как из США, так и из Китая, не ограничиваясь решениями одной страны. Об этом заявил руководитель Департамента по финансовым технологиям, цифровизации и ИИ Администрации президента Бобур Ходжаев на форуме Silk Road Finance & Technology Forum в Ташкенте.
По его словам, американские компании предлагают передовые ИИ-чипы и модели, тогда как китайские разработчики активно создают более доступные модели с открытыми весами. Поэтому Узбекистан заинтересован в доступе к технологиям обоих направлений.
Параллельно страна развивает собственную вычислительную инфраструктуру. В июле в дата-центре цифрового правительства заработал первый крупный суперкомпьютер, а в течение ближайших 12 месяцев его мощность планируют утроить.
Власти также работают над собственными ИИ-моделями для образования, здравоохранения, государственных услуг и финансового сектора.
Отдельное направление — привлечение инвестиций в дата-центры. Для проектов в Каракалпакстане уже предусмотрены налоговые льготы и специальный тариф на электроэнергию. По словам Ходжаева, интерес со стороны инвесторов уже сформирован.
Кроме того, Узбекистан создает специальную зону Enterprise Uzbekistan, где международным технологическим компаниям предложат режим общего права и налоговые льготы.
Власти рассчитывают использовать ИИ не только в финансовой сфере, но и масштабировать технологии на другие отрасли экономики.