Y Combinator akseleratoridan o‘tgan o‘zbekistonlik asoschi Product Hunt’da Speko startapini ishga tushirdi. Bu startap ovozli AI xizmatlari uchun infratuzilma bilan shug‘ullanadi. 2026-yilda San-Fransiskoda tashkil etilgan kompaniya dasturchilarga til va aniq vazifaga qarab nutqni aniqlash, katta til modellari va nutq sintezi uchun eng samarali modellarni tanlash uchun yagona API taklif qiladi.
Speko mavjud modellarni aniqlik, kechikish, javob berish tezligi va bir daqiqalik ish narxi bo‘yicha doimiy ravishda solishtiradi. Natijalar benchmarks.speko.ai ochiq saytida e’lon qilinadi. Agar yetkazib beruvchilardan birining ko‘rsatkichlari yomonlashsa, platforma so‘rovlar marshrutizatsiyasini avtomatik ravishda o‘zgartiradi. Xizmat ishdan chiqqanda, u 500 ms dan kamroq vaqt ichida zaxira provayderga o‘tishi mumkin.
Loyihani ilgari Hupo kompaniyasining hammuassisi va texnik direktori bo‘lib ishlagan Beknazar Abdikamalov asos solgan. To‘rt yil ichida kompaniya 14 million dollar sarmoya jalb qildi va Morgan Stanley, Prudential, HSBC va Grab loyihalari uchun ovozli AI yechimlarini yaratdi. Aynan turli bozorlar uchun nutq modellarini qo‘lda solishtirish zarurati Abdikamalovni Speko’ni yaratishga undadi.
Hupo’dan oldin tadbirkor Amazon’da dasturiy ta’minot muhandisi bo‘lib ishlagan va Tridge’ning birinchi muhandislari qatoriga kirgan. U Y Combinator’ga to‘rtinchi urinishda kirgan va akseleratorga qabul qilingan O‘zbekistondan birinchi solo-founder bo‘lgan. Hozirda Speko jamoasida Markaziy Osiyodan to‘rtta muhandis bor. Abdikamalovning so‘zlariga ko‘ra, loyiha Nukus va Toshkentdagi yosh dasturchilarga Silicon Valley’da texnologik kompaniya yaratish uchun u yerda tug‘ilish shart emasligini ko‘rsatishi kerak.

An Uzbekistan-born founder, a Y Combinator alumnus, has launched Speko on Product Hunt. Speko is a startup that provides infrastructure for voice AI services. The company, founded in San Francisco in 2026, offers developers a unified API to select the most effective speech recognition models, large language models, and speech synthesis models depending on the language and specific task.
Speko constantly compares available models by recognition accuracy, latency, response generation speed, and cost per minute of operation. The results are published on the open website benchmarks.speko.ai. If the performance of one provider deteriorates, the platform automatically reroutes requests. In case of a service failure, it can switch to a backup provider in less than 500 ms.
The project was founded by Beknazar Abdikamalov, who previously worked as co-founder and CTO of Hupo. In four years, the company raised $14 million and created voice AI solutions for projects like Morgan Stanley, Prudential, HSBC, and Grab. It was the need to manually compare speech models for different markets that prompted Abdikamalov to create Speko.
Before Hupo, the entrepreneur worked as a software engineer at Amazon and was among the first engineers at Tridge. He got into Y Combinator on his fourth attempt, becoming the first solo-founder from Uzbekistan accepted into the accelerator. Currently, the Speko team consists of four engineers from Central Asia. According to Abdikamalov, the project aims to show young developers from Nukus and Tashkent that to build a tech company in Silicon Valley, you don't necessarily have to be born there.