Y Combinator akseleratoridan o‘tgan o‘zbekistonlik asoschi Product Hunt’da Speko startapini ishga tushirdi. Bu startap ovozli AI xizmatlari uchun infratuzilma bilan shug‘ullanadi. 2026-yilda San-Fransiskoda tashkil etilgan kompaniya dasturchilarga til va aniq vazifaga qarab nutqni aniqlash, katta til modellari va nutq sintezi uchun eng samarali modellarni tanlash uchun yagona API taklif qiladi.
Speko mavjud modellarni aniqlik, kechikish, javob berish tezligi va bir daqiqalik ish narxi bo‘yicha doimiy ravishda solishtiradi. Natijalar benchmarks.speko.ai ochiq saytida e’lon qilinadi. Agar yetkazib beruvchilardan birining ko‘rsatkichlari yomonlashsa, platforma so‘rovlar marshrutizatsiyasini avtomatik ravishda o‘zgartiradi. Xizmat ishdan chiqqanda, u 500 ms dan kamroq vaqt ichida zaxira provayderga o‘tishi mumkin.
Loyihani ilgari Hupo kompaniyasining hammuassisi va texnik direktori bo‘lib ishlagan Beknazar Abdikamalov asos solgan. To‘rt yil ichida kompaniya 14 million dollar sarmoya jalb qildi va Morgan Stanley, Prudential, HSBC va Grab loyihalari uchun ovozli AI yechimlarini yaratdi. Aynan turli bozorlar uchun nutq modellarini qo‘lda solishtirish zarurati Abdikamalovni Speko’ni yaratishga undadi.
Hupo’dan oldin tadbirkor Amazon’da dasturiy ta’minot muhandisi bo‘lib ishlagan va Tridge’ning birinchi muhandislari qatoriga kirgan. U Y Combinator’ga to‘rtinchi urinishda kirgan va akseleratorga qabul qilingan O‘zbekistondan birinchi solo-founder bo‘lgan. Hozirda Speko jamoasida Markaziy Osiyodan to‘rtta muhandis bor. Abdikamalovning so‘zlariga ko‘ra, loyiha Nukus va Toshkentdagi yosh dasturchilarga Silicon Valley’da texnologik kompaniya yaratish uchun u yerda tug‘ilish shart emasligini ko‘rsatishi kerak.

Основатель из Узбекистана, прошедший акселератор Y Combinator, запустил на Product Hunt стартап Speko, который занимается инфраструктурой для голосовых ИИ-сервисов. Компания, основанная в Сан-Франциско в 2026 году, предлагает разработчикам единый API для выбора наиболее эффективных моделей распознавания речи, больших языковых моделей и синтеза речи в зависимости от языка и конкретной задачи.
Speko постоянно сравнивает доступные модели по точности распознавания, задержке, скорости генерации ответа и стоимости минуты работы. Результаты публикуются на открытом сайте benchmarks.speko.ai. Если показатели одного из поставщиков ухудшаются, платформа автоматически меняет маршрутизацию запросов. При сбое сервиса она способна переключиться на резервного провайдера менее чем за 500 мс.
Проект основал Бекназар Абдикамалов, ранее работавший сооснователем и техническим директором Hupo. За четыре года компания привлекла $14 млн и создавала голосовые ИИ-решения для проектов Morgan Stanley, Prudential, HSBC и Grab. Именно необходимость вручную сравнивать речевые модели для разных рынков подтолкнула Абдикамалова к созданию Speko.
До Hupo предприниматель работал инженером-программистом в Amazon и входил в число первых инженеров Tridge. В Y Combinator он попал с четвертой попытки, став первым solo-founder из Узбекистана, принятым в акселератор. Сейчас в команде Speko четыре инженера из Центральной Азии. По словам Абдикамалова, проект должен показать молодым разработчикам из Нукуса и Ташкента, что для создания технологической компании в Кремниевой долине необязательно там родиться.