25-avgust kuni O‘zbekistonda umumiy quvvati 2423 MVt bo‘lgan uchta elektr stansiyasi va uchta energiya saqlash tizimi ishga tushirildi. Loyihalarning umumiy qiymati qariyb 20 trillion so‘m, ya’ni 1,7 milliard dollarni tashkil etdi. Yangi ob’ektlarning bir qismi Markaziy Osiyodagi eng yirik energetika loyihalariga kiradi.
Eng yirik loyiha Sirdaryo viloyatida joylashgan, quvvati 1573 MVt bo‘lgan, qiymati 900 million dollarlik bug‘-gaz majmuasi bo‘ldi. Stansiya yillik 13 milliard kVt·soatgacha elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lib, uning samaradorligi 61,7% ni tashkil etadi. Energetika vazirligining hisob-kitoblariga ko‘ra, uning ishlashi har yili qariyb 1,1 milliard kubometr tabiiy gazni tejash imkonini beradi.
Navoiy viloyatida 300 MVt quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi va 150 MVt quvvatga ega akkumulyator ishga tushirildi. Qiymati 390 million dollarlik loyiha yiliga 657 million kVt·soatgacha elektr energiyasi ishlab chiqaradi va qariyb 273 ming xonadonni energiya bilan ta’minlaydi. Qoraqalpog‘istonda 200 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi va 100 MVt quvvatga ega akkumulyator ishga tushirildi. Uning yillik ishlab chiqarish quvvati 701 million kVt·soatga baholanmoqda.
Yana bir 100 MVt quvvatga va 200 MVt·soat sig‘imga ega akkumulyator Namangan viloyatida paydo bo‘ldi. Qiymati 110 million dollarlik tizim elektr energiyasini saqlash va maksimal yuklanish davrlarida energiya ta’minotini barqarorlashtirish uchun mo‘ljallangan. Umuman olganda, yangi loyihalar mavjud generatsiyani oshirishi, gaz sarfini kamaytirishi va mamlakat energiya tizimining barqarorligini oshirishi kerak.

The largest project is a 1573 MW combined cycle power plant in Syrdarya region, valued at $900 million
On August 25, Uzbekistan commissioned three power plants and three energy storage systems with a total capacity of 2423 MW. The total cost of the projects amounted to approximately 20 trillion soums, or $1.7 billion. Some of the new facilities are among the largest energy projects in Central Asia.
The largest project is a 1573 MW combined cycle power plant in Syrdarya region, valued at $900 million. The plant will be able to generate up to 13 billion kWh of electricity per year with an efficiency of 61.7%. According to calculations by the Ministry of Energy, its operation will save about 1.1 billion cubic meters of natural gas annually.
Image source: uzdaily.uz
In Navoiy region, a 300 MW solar power plant with a 150 MW storage facility was launched. The $390 million project will produce up to 657 million kWh of electricity per year, providing energy to approximately 273 thousand households. In Karakalpakstan, a 200 MW wind power plant and a 100 MW storage facility began operation. Its annual output is estimated at 701 million kWh.
Another 100 MW storage facility with a capacity of 200 MWh appeared in Namangan region. The $110 million system is designed to store electricity and stabilize energy supply during peak load periods. In total, the new projects are expected to increase available generation, reduce gas consumption, and enhance the stability of the country's energy system.