Qoraqalpogʻistonda raqamli infratuzilma sohasida oltita yirik loyihani amalga oshirish boshlandi. Gap uchta mayning obyekti va uchta maʼlumotlar markazi haqida bormoqda, ularga kiritiladigan umumiy investitsiyalar 5,11 milliard dollarga baholanmoqda. Qurilishning boshlangani haqida Qoraqalpogʻiston Joʻqorgʻi Kengesi raisi Amanbay Orinbayev Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokidagi yangi obyektlarning ochilish marosimida maʼlum qildi.
Raqamli sohani rivojlantirish mintaqaning investitsiya faoliyatining ustuvor yoʻnalishlaridan biriga aylandi. Avvalroq hukumat butun Qoraqalpogʻistonni qamrab oluvchi Besqala Mining Valley maxsus zonasini yaratishni eʼlon qilgan edi. Uning ishtirokchilari mayning uchun yagona energiya tizimidan, qayta tiklanadigan manbalardan va vodorod elektr stansiyalaridan elektr energiyasidan foydalanishlari mumkin boʻladi.
Rezidentlar uchun sezilarli soliq imtiyozlari nazarda tutilgan: mayningdan olingan daromadlar 2035-yil 1-yanvargacha tegishli soliqlar va yigʻimlardan ozod qilingan. Maxsus zonaning ishlashini alohida direksiya taʼminlaydi, mayning faoliyatiga ruxsatnomalarni esa Istiqbolli loyihalar milliy agentligi beradi.
Loyihalar ishtirokchilari olingan kriptoaktivlarni milliy kriptobirjalar va xorijiy platformalar orqali sotishlari yoki boshqa likvid raqamli aktivlarga almashtirishlari mumkin boʻladi. Orinbayevning soʻzlariga koʻra, zamonaviy infratuzilmani yaratish mintaqaga yanada sifatli investitsiyalar va keng koʻlamli texnologik loyihalarni jalb qilish imkonini beradi.

The implementation of six major projects in the digital infrastructure sector has begun in Karakalpakstan. These include three mining facilities and three data centers, with total investments estimated at $5.11 billion. The start of construction was announced by Amanbay Orynbayev, Chairman of the Jokargy Kenes of Karakalpakstan, during the opening ceremony of new facilities with the participation of Uzbekistan's President Shavkat Mirziyoyev.
The development of the digital industry has become one of the priority areas for investment in the region. Earlier, authorities announced the creation of a special zone, Besqala Mining Valley, which covers the entire Karakalpakstan. Its participants will be able to use electricity from the unified energy system, renewable sources, and hydrogen power plants for mining.
Significant tax incentives are provided for residents: mining income is exempt from relevant taxes and fees until January 1, 2035. The special zone will be managed by a separate directorate, and permits for mining activities are issued by the National Agency for Prospective Projects.
Project participants will be able to sell the crypto assets they receive through national crypto exchanges and foreign platforms, or exchange them for other liquid digital assets. According to Orynbayev, the creation of modern infrastructure will allow the region to attract higher quality investments and large-scale technological projects.