Qoraqalpogʻistonda raqamli infratuzilma sohasida oltita yirik loyihani amalga oshirish boshlandi. Gap uchta mayning obyekti va uchta maʼlumotlar markazi haqida bormoqda, ularga kiritiladigan umumiy investitsiyalar 5,11 milliard dollarga baholanmoqda. Qurilishning boshlangani haqida Qoraqalpogʻiston Joʻqorgʻi Kengesi raisi Amanbay Orinbayev Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokidagi yangi obyektlarning ochilish marosimida maʼlum qildi.
Raqamli sohani rivojlantirish mintaqaning investitsiya faoliyatining ustuvor yoʻnalishlaridan biriga aylandi. Avvalroq hukumat butun Qoraqalpogʻistonni qamrab oluvchi Besqala Mining Valley maxsus zonasini yaratishni eʼlon qilgan edi. Uning ishtirokchilari mayning uchun yagona energiya tizimidan, qayta tiklanadigan manbalardan va vodorod elektr stansiyalaridan elektr energiyasidan foydalanishlari mumkin boʻladi.
Rezidentlar uchun sezilarli soliq imtiyozlari nazarda tutilgan: mayningdan olingan daromadlar 2035-yil 1-yanvargacha tegishli soliqlar va yigʻimlardan ozod qilingan. Maxsus zonaning ishlashini alohida direksiya taʼminlaydi, mayning faoliyatiga ruxsatnomalarni esa Istiqbolli loyihalar milliy agentligi beradi.
Loyihalar ishtirokchilari olingan kriptoaktivlarni milliy kriptobirjalar va xorijiy platformalar orqali sotishlari yoki boshqa likvid raqamli aktivlarga almashtirishlari mumkin boʻladi. Orinbayevning soʻzlariga koʻra, zamonaviy infratuzilmani yaratish mintaqaga yanada sifatli investitsiyalar va keng koʻlamli texnologik loyihalarni jalb qilish imkonini beradi.

В Каракалпакстане началась реализация шести крупных проектов в сфере цифровой инфраструктуры. Речь идет о трех майнинговых объектах и трех дата-центрах, совокупные инвестиции в которые оцениваются в $5,11 млрд. О запуске строительства сообщил председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Аманбай Орынбаев во время церемонии открытия новых объектов с участием президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Развитие цифровой отрасли стало одним из приоритетных направлений инвестиционной деятельности региона. Ранее власти объявили о создании специальной зоны Besqala Mining Valley, территория которой охватывает весь Каракалпакстан. Ее участники смогут использовать для майнинга электроэнергию из единой энергосистемы, возобновляемых источников и водородных электростанций.
Для резидентов предусмотрены существенные налоговые послабления: доходы от майнинга освобождены от соответствующих налогов и сборов до 1 января 2035 года. Работу специальной зоны будет обеспечивать отдельная дирекция, а разрешения на майнинговую деятельность выдает Национальное агентство перспективных проектов.
Полученные криптоактивы участники проектов смогут продавать через национальные криптобиржи и зарубежные платформы либо обменивать на другие ликвидные цифровые активы. По словам Орынбаева, создание современной инфраструктуры позволит региону привлекать более качественные инвестиции и масштабные технологические проекты.