Uzbekistan va Polsha raqamlashtirish, kiberxavfsizlik, innovatsiyalar va ilmiy tadqiqotlar sohasidagi hamkorlikni kengaytirish niyatida. Bu haqda Uzbekistan elchisi Amirsayid Agzamxodjayevning Polsha raqamlashtirish vaziri o‘rinbosari Rafal Rosinski bilan uchrashuvi yakunlari bo‘yicha ma’lum bo‘ldi.
Hamkorlik yo‘nalishlaridan biri Polshaning NASK instituti va Uzbekistan Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi ilmiy-tadqiqot tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘ladi.
Tomonlar IT-mutaxassislarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratdilar. Uzbekistondagi Cyber University Varshava politexnika universiteti, Varshava universiteti va Vrotslav fan va texnologiya universiteti bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatishni rejalashtirmoqda.
Hamkorlik doirasida talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma ta’lim va tadqiqot loyihalarini ishga tushirish, shuningdek, kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash ko‘zda tutilgan.
Aniqlangan loyihalarni keyingi muhokama qilish uchun ikki davlat vakillari videokonferensiya o‘tkazishni rejalashtirmoqdalar.

Узбекистан и Польша усилят сотрудничество в цифровизации и кибербезопасности
Страны договорились развивать совместные исследования, образовательные программы и подготовку специалистов в сфере цифровых технологий
Узбекистан и Польша намерены расширить сотрудничество в области цифровизации, кибербезопасности, инноваций и научных исследований. Об этом стало известно по итогам встречи посла Узбекистана Амирсаида Агзамходжаева с заместителем министра цифровизации Польши Рафалом Росиньски.
Одним из направлений взаимодействия станет сотрудничество польского института NASK с научно-исследовательскими организациями при Министерстве цифровых технологий Узбекистана.
Источник изображения: ИА «Дунё»
Отдельное внимание стороны уделили подготовке IT-специалистов. Узбекский Cyber University планирует установить партнерские связи с Варшавским политехническим университетом, Варшавским университетом и Вроцлавским университетом науки и технологий.
В рамках сотрудничества предполагаются обмен студентами и преподавателями, запуск совместных образовательных и исследовательских проектов, а также подготовка специалистов по кибербезопасности.
Для дальнейшего обсуждения конкретных проектов представители двух стран планируют провести видеоконференцию.