O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Xitoyning SINOSURE eksport-kredit korporatsiyasi delegatsiyasi bilan Shen Hetay boshchiligida muzokaralar o'tkazdi. Asosiy e'tibor raqamli transformatsiya, telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish va IT-xizmatlari eksportini kengaytirishga qaratildi.
Tomonlar texnologik loyihalarni moliyaviy va sug'urta qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini, shuningdek, yuqori texnologiyali sektorda investitsiyalarni himoya qilish vositalarini muhokama qildilar. Raqamli sohadagi islohotlar, IT Park Uzbekistan rivojlanishi va Huawei kabi xalqaro kompaniyalarning raqamli iqtisodiyot ekotizimini shakllantirishdagi ishtiroki alohida ta'kidlandi.
SINOSURE eksportni sug'urtalash va texnologik investitsiyalarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha o'z imkoniyatlarini taqdim etdi. Uchrashuv yakunida mamlakatning raqamli transformatsiyasini tezlashtirishga qaratilgan telekommunikatsiya, IT va raqamli infratuzilma sohasidagi istiqbolli hamkorlik yo'nalishlari belgilandi.

Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов провёл переговоры с делегацией китайской экспортно-кредитной корпорации SINOSURE во главе с Шэнь Хэтаем. Основное внимание было уделено цифровой трансформации, развитию телекоммуникационной инфраструктуры и расширению экспорта IT-услуг.
Стороны обсудили механизмы финансовой и страховой поддержки технологических проектов, а также инструменты защиты инвестиций в высокотехнологичном секторе. Отдельно отмечены реформы в цифровой сфере, развитие IT Park Uzbekistan и участие международных компаний, включая Huawei, в формировании экосистемы цифровой экономики.
SINOSURE представила свои возможности по страхованию экспорта и сопровождению технологических инвестиций. По итогам встречи определены перспективные направления сотрудничества в области телекоммуникаций, IT и цифровой инфраструктуры, направленные на ускорение цифровой трансформации страны.