O‘zbekistonning Qo‘qon shahrida huquq-tartibot idoralari kriptoaktivlar bilan noqonuniy operatsiyalarda gumon qilingan bir nechta fuqaroni hibsga oldi. Bu haqda viloyat ichki ishlar boshqarmasi xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi holatda mahalliy fuqaro 2024-yil aprel oyidan boshlab kriptobirjalar orqali kriptoaktivlarni ayirboshlashni amalga oshirgan, operatsiyalarning umumiy hajmi 1,09 milliard so‘mdan oshgan. Unga nisbatan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilmoqda.
Ikkinchi holatda, taxminan 12,5 milliard so‘mga teng raqamli aktivlar bilan bitimlar o‘tkazishda gumon qilingan yana bir shahar fuqarosi hibsga olindi. Ushbu holat bo‘yicha kriptoaktivlar muomalasi sohasidagi qonunchilikni buzish moddasi bilan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan, tergov davom etmoqda.

В городе Коканд в Узбекистане правоохранительные органы задержали нескольких граждан, подозреваемых в незаконных операциях с криптоактивами. Об этом сообщили в областном управлении внутренних дел.
По данным следствия, в первом случае местный житель с апреля 2024 года осуществлял обмен криптоактивов через криптобиржи, общий объем операций составил более 1,09 млрд сумов. В отношении него проводится доследственная проверка.
Во втором эпизоде был задержан еще один житель города, которого подозревают в проведении сделок с цифровыми активами на сумму, эквивалентную примерно 12,5 млрд сумов. По этому факту возбуждено уголовное дело по статье о нарушении законодательства в сфере оборота криптоактивов, ведется следствие.