Andijon viloyati hokimi Shuhratbek Abdurahmonov boshchiligidagi delegatsiya Xitoyning Hainan provinsiyasi rahbariyati va ishbilarmon doiralari vakillari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuv mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish va iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga bag‘ishlandi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni, shuningdek, qishloq xo‘jaligi, innovatsiyalar, texnologiyalar, transport va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarning istiqbollarini muhokama qildilar. Hududlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni tashkil etish masalasi alohida ko‘tarildi, bu esa ishbilarmonlik va turistik oqimlarni kuchaytirishi mumkin.
Shuningdek, "Ipak yo‘li" erkin iqtisodiy zonasi doirasida ishlash imkoniyatlari va investitsion hamkorlikni mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Muzokaralar yakunida Andijon viloyati va Hainan o‘rtasidagi sheriklikni yanada rivojlantirishni mustahkamlovchi kelishuvlar imzolandi.

Андижанская область и китайский Хайнань договорились о расширении сотрудничества
Делегация Андижанской области во главе с хокимом Шуҳратбеком Абдураҳмоновым провела переговоры с руководством китайской провинции Хайнань и представителями деловых кругов. Встреча была посвящена расширению межрегионального сотрудничества и развитию экономических связей.
Стороны обсудили взаимодействие в торгово-экономической сфере, а также перспективы совместных проектов в сельском хозяйстве, инновациях, технологиях, транспорте и туризме. Отдельно поднимался вопрос организации прямого авиасообщения между регионами, что может усилить деловые и туристические потоки.
Также рассматривались возможности работы в рамках свободной экономической зоны «Шёлковый путь» и укрепления инвестиционного взаимодействия. По итогам переговоров были подписаны соглашения, закрепляющие дальнейшее развитие партнерства между Андижанская область и Хайнань.