Toshkentdagi Inson huquqlari uyida O‘zbekiston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi va Toshkent davlat yuridik universiteti o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjatni Milliy markaz direktori, akademik Akmal Saidov va TSYUU rektori, professor Baxshillo Xodjayev imzoladilar.
Kelishuv inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, yuridik ta’lim va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish sohasidagi hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutadi. Ilg‘or milliy va xalqaro tajribani o‘rganish hamda yosh huquqshunoslarning kasbiy salohiyatini oshirishga alohida e’tibor qaratish rejalashtirilgan.
Hamkorlik doirasida tashkilotlar qo‘shma ilmiy loyihalarni ishga tushirish, ekspertlar va o‘qituvchilar ishtirokida konferensiyalar, seminarlar, davra suhbatlari va treninglar o‘tkazish niyatida. Talabalar qo‘shma ta’lim tashabbuslari orqali qo‘shimcha amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari mumkin.
Shuningdek, tomonlar inson huquqlari bo‘yicha ta’lim materiallarini takomillashtirish va zamonaviy o‘qitish usullarini joriy etishni rejalashtirmoqda. Bunda milliy qonunchilik xalqaro inson huquqlari standartlari bilan o‘zaro bog‘liqlikda o‘rganiladi.
Milliy markazning ekspert salohiyati va TSYUUning ta’lim imkoniyatlarini birlashtirish yuridik fan, ta’lim va amaliyot o‘rtasidagi aloqani mustahkamlashi, shuningdek, yoshlarning huquqiy madaniyatini oshirishga yordam berishi kerak.

В Доме прав человека в Ташкенте состоялось подписание Меморандума о взаимном сотрудничестве между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Ташкентским государственным юридическим университетом. Документ подписали директор Национального центра, академик Акмал Саидов, и ректор ТГЮУ, профессор Бахшилло Ходжаев.
Соглашение предусматривает расширение взаимодействия в сфере защиты прав и свобод человека, развития юридического образования и научных исследований. Отдельное внимание планируется уделить изучению передового национального и международного опыта и повышению профессионального потенциала молодых юристов.
В рамках сотрудничества организации намерены запускать совместные научные проекты, проводить конференции, семинары, круглые столы и тренинги с участием экспертов и преподавателей. Студенты смогут получать дополнительные практические навыки благодаря совместным образовательным инициативам.
Также стороны планируют совершенствовать образовательные материалы по правам человека и внедрять современные методы преподавания. При этом национальное законодательство будет изучаться во взаимосвязи с международными правозащитными стандартами.
Объединение экспертного потенциала Национального центра и образовательных возможностей ТГЮУ должно укрепить связь между юридической наукой, образованием и практикой, а также способствовать повышению правовой культуры молодежи.