Toshkentdagi Inson huquqlari uyida O‘zbekiston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi va Toshkent davlat yuridik universiteti o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjatni Milliy markaz direktori, akademik Akmal Saidov va TSYUU rektori, professor Baxshillo Xodjayev imzoladilar.
Kelishuv inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, yuridik ta’lim va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish sohasidagi hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutadi. Ilg‘or milliy va xalqaro tajribani o‘rganish hamda yosh huquqshunoslarning kasbiy salohiyatini oshirishga alohida e’tibor qaratish rejalashtirilgan.
Hamkorlik doirasida tashkilotlar qo‘shma ilmiy loyihalarni ishga tushirish, ekspertlar va o‘qituvchilar ishtirokida konferensiyalar, seminarlar, davra suhbatlari va treninglar o‘tkazish niyatida. Talabalar qo‘shma ta’lim tashabbuslari orqali qo‘shimcha amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari mumkin.
Shuningdek, tomonlar inson huquqlari bo‘yicha ta’lim materiallarini takomillashtirish va zamonaviy o‘qitish usullarini joriy etishni rejalashtirmoqda. Bunda milliy qonunchilik xalqaro inson huquqlari standartlari bilan o‘zaro bog‘liqlikda o‘rganiladi.
Milliy markazning ekspert salohiyati va TSYUUning ta’lim imkoniyatlarini birlashtirish yuridik fan, ta’lim va amaliyot o‘rtasidagi aloqani mustahkamlashi, shuningdek, yoshlarning huquqiy madaniyatini oshirishga yordam berishi kerak.

National Centre for Human Rights and TSUL Join Forces
The parties will jointly conduct research, conferences, and educational events, as well as develop students' practical skills.
A Memorandum of Mutual Cooperation was signed at the House of Human Rights in Tashkent between the National Centre of the Republic of Uzbekistan for Human Rights and Tashkent State University of Law. The document was signed by the Director of the National Centre, Academician Akmal Saidov, and the Rector of TSUL, Professor Bakhshillo Khodjaev.
The agreement provides for expanding cooperation in the field of protecting human rights and freedoms, developing legal education, and scientific research. Special attention is planned to be given to studying advanced national and international experience and enhancing the professional potential of young lawyers.
As part of the cooperation, the organizations intend to launch joint scientific projects, hold conferences, seminars, round tables, and training sessions with the participation of experts and lecturers. Students will be able to gain additional practical skills through joint educational initiatives.
The parties also plan to improve educational materials on human rights and introduce modern teaching methods. National legislation will be studied in conjunction with international human rights standards.
The combination of the expert potential of the National Centre and the educational opportunities of TSUL should strengthen the link between legal science, education, and practice, as well as contribute to raising the legal culture of young people.