Milliy aviatashuvchi Uzbekistan Airways xalqaro tarmog‘ini kengaytirish va Etihad Airways bilan kod-sher kelishuvini imzolaganini e’lon qildi. Yangi hamkorlik Toshkent – Abu-Dabi – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha HY kodi ostida reyslarni yo‘lga qo‘yishni va O‘zbekiston yo‘lovchilari uchun yangi yo‘nalishni amalda ochishni nazarda tutadi.
Kelishuv 2026-yil 15-maydan kuchga kiradi, chiptalar sotuvi 25-maydan boshlanadi, birinchi qo‘shma reyslar esa 9-avgustga rejalashtirilgan. Ushbu marshrut Dubayga amalga oshirilayotgan parvozlarga qo‘shimcha bo‘ladi va O‘zbekiston aviatashuvchisining Yaqin Sharq bozoridagi mavqeini mustahkamlaydi.
Kod-shering doirasida yo‘lovchilar yagona bron qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar, shuningdek, Toshkent orqali O‘zbekiston bo‘ylab sakkizta ichki yo‘nalishga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bundan tashqari, UzAirPlus va Etihad Guest sodiqlik dasturlari integratsiya qilinadi, bu esa ikkala aviakompaniya reyslarida bonuslarni to‘plash va ishlatish imkonini beradi hamda mamlakatlar o‘rtasidagi turistik va ishbilarmonlik imkoniyatlarini kengaytiradi.

The national carrier Uzbekistan Airways announced the expansion of its international network and the signing of a codeshare agreement with Etihad Airways. The new partnership provides for the launch of Tashkent – Abu Dhabi – Tashkent flights under the HY code and the actual opening of a new destination for passengers from Uzbekistan.
The agreement comes into force on May 15, 2026, ticket sales start on May 25, and the first joint flights are scheduled for August 9. The route will complement existing flights to Dubai and strengthen the Uzbek carrier's presence in the Middle East market.
Under the codeshare, passengers will have the option of single booking, as well as access to eight domestic destinations within Uzbekistan via Tashkent. Additionally, the UzAirPlus and Etihad Guest loyalty programs will be integrated, allowing passengers to earn and redeem bonuses on flights of both airlines and expanding tourism and business opportunities between the countries.