O'zbekiston talabalari Huawei ICT Competition 2025–2026 mintaqaviy finalida ishtirok etishdi
23-dekabr kuni O‘zbekistondan to‘qqiz nafar talaba Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo davlatlari uchun Huawei ICT Competition mintaqaviy bosqichida ishtirok etdi. Musobaqalar Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti qoshidagi Huawei AKT Akademiyasi bazasida onlayn tarzda bo‘lib o‘tdi.
Tanlovning amaliy qismi uchta yo‘nalishni o‘z ichiga oldi: tarmoq texnologiyalari, hisoblash texnologiyalari va bulutli yechimlar. 2025-yilda Huawei mintaqada ICT Competition o‘tkazilganining 10 yilligini nishonlaydi, shu doirada axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yarim milliondan ortiq mutaxassis tayyorlandi.
Milliy saralash yakunlariga ko‘ra, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Inha universiteti, Turin politexnika universiteti va Farg‘ona davlat texnika universiteti talabalari mintaqaviy finalga yo‘l olishdi. Ishtirokchilarning yutuqlari va Huawei instruktorlarining hissasi amaliy laboratoriya imtihoni boshlanishidan oldin taqdirlash marosimida nishonlandi.
Talabalar uchta jamoaga bo‘linib, mintaqaning 13 mamlakati, jumladan, Qozog‘iston, BAA, Pokiston, Iordaniya va Saudiya Arabistonidan kelgan ishtirokchilar bilan bellashdilar. O‘zbekistonlik talabalar uchun bu Huawei ICT Competitionda ikkinchi ishtirok bo‘ldi, bu esa xalqaro miqyosda yosh mutaxassislarni uzluksiz o‘qitish, innovatsiyalar va professional o‘sishni qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda. O‘tgan yili mintaqaviy finalchilar allaqachon Xitoyda bo‘lib o‘tgan global bosqichda mamlakatni taqdim etishgan va u yerda uchinchi o‘rinni egallashgan.

Студенты Узбекистана выступили в региональном финале Huawei ICT Competition 2025–2026
23 декабря девять студентов из Узбекистана приняли участие в региональном этапе Huawei ICT Competition для стран Ближнего Востока и Центральной Азии. Соревнования проходили онлайн на базе ИКТ Академии Huawei при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Практическая часть конкурса включала три направления: сетевые технологии, вычислительные технологии и облачные решения. В 2025 году Huawei отмечает 10-летие проведения ICT Competition в регионе, в рамках которого подготовлено более полумиллиона специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий.
По итогам национального отбора в региональный финал вышли студенты Ташкентского университета информационных технологий, Университета Инха, Туринского политехнического университета и Ферганского государственного технического университета. Достижения участников и вклад инструкторов Huawei были отмечены на церемонии награждения перед началом практического лабораторного экзамена.
Студенты разделились на три команды и соревновались с участниками из 13 стран региона, включая Казахстан, ОАЭ, Пакистан, Иорданию и Саудовскую Аравию. Для узбекских студентов это стало вторым участием в Huawei ICT Competition, которая продолжает поддерживать непрерывное обучение, инновации и профессиональный рост молодых специалистов на международном уровне. В прошлом году финалисты региона уже представляли страну на глобальном этапе в Китае, где заняли третье место.