O'zbekistonda elektrotexnika sanoatida texnik tartibga solish tizimini keng ko'lamli yangilash masalasi muhokama qilindi. Ochiq muloqotda "O'zeltexsanoat" assotsiatsiyasi, Texnik jihatdan tartibga solish agentligi vakillari, shuningdek, energetika sektori kompaniyalari va tadbirkorlari ishtirok etdi.
Asosiy mavzulardan biri 2026-yil 1-maydan boshlab standartlarni ixtiyoriy qo'llash amaliyotiga o'tish bo'ldi. Hukumat xalqaro normalarni faolroq joriy etish va risklarni baholashga asoslangan nazorat tizimini rivojlantirish niyatida. 2026–2028-yillarga mo'ljallangan rejaga ko'ra, mamlakat 7865 ta xalqaro standartni qabul qilishi kerak, ulardan 750 tasi bevosita elektrotexnika sohasiga joriy etiladi.
Uchrashuvda shuningdek, Conformity Uzbekistan milliy muvofiqlik belgisi va mahsulotlarni sertifikatlashga yangi yondashuvlar taqdim etildi. Sertifikatlash, laboratoriya va metrologiya xizmatlari uchun TRIS raqamli platformasini rivojlantirish muhokama qilindi, biznes esa eksport to'siqlarini bartaraf etish, laboratoriya infratuzilmasini kengaytirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilar mahsulot sifatini oshirish masalalarini ko'tardi.

Uzbekistan discussed a large-scale update of the technical regulation system in the electrical engineering industry. Representatives of the "Uzeltekhsanoat" association, the Agency for Technical Regulation, as well as companies and entrepreneurs from the energy sector took part in an open dialogue.
One of the key topics was the transition to the practice of voluntary application of standards starting from May 1, 2026. The authorities also intend to more actively introduce international norms and develop a control system based on risk assessment. According to the plan for 2026–2028, the country is to adopt 7,865 international standards, of which 750 will be directly implemented in the electrical engineering industry.
The meeting also presented the national conformity mark Conformity Uzbekistan and new approaches to product certification. The development of the TRIS digital platform for certification, laboratory, and metrological services was discussed, and businesses raised issues of eliminating export barriers, expanding laboratory infrastructure, and improving the quality of products from local manufacturers.