O'zbekistonda elektrotexnika sanoatida texnik tartibga solish tizimini keng ko'lamli yangilash masalasi muhokama qilindi. Ochiq muloqotda "O'zeltexsanoat" assotsiatsiyasi, Texnik jihatdan tartibga solish agentligi vakillari, shuningdek, energetika sektori kompaniyalari va tadbirkorlari ishtirok etdi.
Asosiy mavzulardan biri 2026-yil 1-maydan boshlab standartlarni ixtiyoriy qo'llash amaliyotiga o'tish bo'ldi. Hukumat xalqaro normalarni faolroq joriy etish va risklarni baholashga asoslangan nazorat tizimini rivojlantirish niyatida. 2026–2028-yillarga mo'ljallangan rejaga ko'ra, mamlakat 7865 ta xalqaro standartni qabul qilishi kerak, ulardan 750 tasi bevosita elektrotexnika sohasiga joriy etiladi.
Uchrashuvda shuningdek, Conformity Uzbekistan milliy muvofiqlik belgisi va mahsulotlarni sertifikatlashga yangi yondashuvlar taqdim etildi. Sertifikatlash, laboratoriya va metrologiya xizmatlari uchun TRIS raqamli platformasini rivojlantirish muhokama qilindi, biznes esa eksport to'siqlarini bartaraf etish, laboratoriya infratuzilmasini kengaytirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilar mahsulot sifatini oshirish masalalarini ko'tardi.

В Узбекистане обсудили масштабное обновление системы технического регулирования в электротехнической промышленности. В открытом диалоге приняли участие представители ассоциации «Узэлтехсаноат», Агентства по техническому регулированию, а также компании и предприниматели энергетического сектора.
Одной из ключевых тем стал переход с 1 мая 2026 года к практике добровольного применения стандартов. Власти также намерены активнее внедрять международные нормы и развивать систему контроля, основанную на оценке рисков. По плану на 2026–2028 годы страна должна принять 7865 международных стандартов, из которых 750 будут напрямую внедрены в электротехнической отрасли.
На встрече также представили национальный знак соответствия Conformity Uzbekistan и новые подходы к сертификации продукции. Обсуждалось развитие цифровой платформы TRIS для сертификационных, лабораторных и метрологических услуг, а бизнес поднял вопросы устранения экспортных барьеров, расширения лабораторной инфраструктуры и повышения качества продукции местных производителей.