“O‘zeltexsanoat” uyushmasi Xitoyning Great Wall Motor avtomobil ishlab chiqaruvchisi bilan muzokaralar o‘tkazdi, unda tomonlar sanoat hamkorligining mumkin bo‘lgan yo‘nalishlari va avtomobil sanoatida qo‘shma loyihalarni ishga tushirishni muhokama qildilar.
Uchrashuv uyushma raisi Mirziyod Yunusov va Great Wall Motor vitse-prezidenti Endi Chjan o‘rtasida bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor sanoat kooperatsiyasi, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va O‘zbekiston bozorida zamonaviy avtomobil texnologiyalarining mavjudligini kengaytirish masalalariga qaratildi.
Tomonlar, shuningdek, elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, akkumulyator tizimlarini ishlab chiqarish va avtomobil yig‘ish jarayonlariga yangi yechimlarni integratsiyalashni muhokama qildilar. Elektromobillar va gibrid modellarga bo‘lgan global talabning o‘sishi, shuningdek, avtokomponentlar ta’minot zanjirlarini rivojlantirish zarurati alohida ta’kidlandi. Muzokaralar avtomobil sanoatining yuqori texnologiyali segmentida hamkorlikni chuqurlashtirish yo‘lidagi qadam sifatida ko‘rilmoqda.

The "Uzeltehsanoat" Association held negotiations with Chinese automaker Great Wall Motor, during which the parties discussed possible areas of industrial cooperation and the launch of joint projects in the automotive industry.
The meeting took place between the Chairman of the Association, Mirziyod Yunusov, and the Vice President of Great Wall Motor, Andy Zhang. The main focus was on industrial cooperation, production localization, and expanding the presence of modern automotive technologies in the Uzbekistan market.
The parties also discussed the development of the electrical engineering industry, the production of battery systems, and the integration of new solutions into automotive assembly processes. The topic of global growth in demand for electric vehicles and hybrid models, as well as the need to develop automotive component supply chains, was also raised. The negotiations are seen as a step towards possible deeper cooperation in the high-tech segment of the automotive industry.